Julija Skrypalová má podle ruské televize brzy opustit nemocnici

Julija Skripalová se rychle zotavuje a již brzy opustí nemocnici. Uvedla to prý v telefonickém rozhovoru se svou sestřenicí. Záznam rozhovoru ve čtvrtek odvysílala ruská státní televize - s upozorněním, že neručí za pravost nahrávky, kterou jí poskytla Viktorija Skripalová. Julija byla hospitalizována po otravě nervově paralytickou látkou na jihu Anglie spolu se svým otcem, někdejším dvojím agentem Sergejem Skripalem.

„Vše je v pořádku. Teď (otec) odpočívá, spí. Všichni jsme zdravotně v pořádku. Nikdo nebyl nezvratně postižen. To je vše, brzy se odhlásím (z nemocnice). Vše je OK,“ řekla Julija ve zmíněné nahrávce podle agentury Interfax.

Viktorija tvrdí, že jí Julija sama zatelefonovala ve středu večer, krátce poté, co si médiím postěžovala, že ještě nemohla se sestřenicí hovořit. Chtěla by ji v pondělí navštívit, neví však, zda dostane britské vízum. „Viki, nikdo ti víza nedá,“ tvrdí údajně Julijin hlas na nahrávce. „Víš, jaká je situace. Uvidíme se později,“ dodala.

Do kauzy Sergeje a Julije Skripalových, otrávených počátkem března v Británii armádním jedem novičok, se hodlá vložit Marina Litviněnková, vdova po bývalém ruském agentovi otráveném v Londýně v roce 2006 radioaktivním poloniem. V případě obou otrav Londýn tvrdí, že za útoky stojí Moskva, která to popírá. Viktorija Skripalová chce příbuznou odvézt do Ruska.

Alexandr Litviněnko, zběhlý agent ruské tajné služby FSB, před smrtí ze své vraždy obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat.

Vdova po Litviněnkovi Marina podle BBC nabídla Viktoriji veškerou pomoc, protože se v minulosti ocitla v obdobné situaci.

Kauza Skripalových zatím přímého viníka nemá, přestože Londýn z odpovědnosti za otravu Skripalových obviňuje Rusko. O původu nervově paralytické látky se vedou spory, přímý důkaz o původci jedu ale zatím chybí.

 

 

Zdroj: ČTK

Julija Skrypalová má podle ruské televize brzy opustit nemocnici Foto: Roman Yanushevsky / Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.