Jste-li svědkem teroristického útoku, nepropadejte panice, radí Šándor

V posledních letech dochází k čím dál více teroristickým útokům. Bezpečnostní experti se shodují na to, že si na takové situace budeme muset zvyknout. Stoprocentní ochrana takzvaných měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, je podle nich nemožná. Myslí si to i bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor, který právě vydal příručku s radami, jak se zachovat v případě, že se ocitneme v blízkosti teroristického útoku. Některé z nich odhalil i na rádiu Zet.

Posledním útokem v Evropě byl bombový atentát na koncertě popové zpěvačky Ariany Grande v britském Manchesteru. Z řady videozáznamů na sociálních sítích bylo vidět návštěvníky koncertu propadající panice, kteří se snažili co nejrychleji dostat z budovy. „Není se jim, co divit. Bylo by asi dobré, kdyby pořadatelé byli i na takovouto eventualitu připraveni a byli schopni někým zvládnout přes mikrofony oznámit, aby lidi nepropadali panice,“ řekl Šándor. Problémem v koncertních halách jsou totiž úzké východy. Důsledkem paniky tak může dojít k mnoha zraněním a dokonce i ke smrti ušlapáním. 

Dalším důležitým faktorem pro „přežití“ teroristického útoku je instinkt. „Je vždy dobré se instinktivně rozhodnout, zda má člověk zalehnout, nic nepozorovat, počkat až je po útoku, anebo utéct. Tam je to o tom, v jaké vzdálenosti k výbuchu jste,“ vysvětlil Šándor. 

Jak už ale bylo řečeno, ochrana měkkých cílů je komplikovaná. Proto vám ani tyto rady nemohou zaručit plnou bezpečnost. Jak se totiž ukázalo nedávno v Manchesteru, tak můžeme zamezit útočníkovi vstupu do haly, ale rozhodně nemůžeme posunout hranice kontrol někam, kde se nebudou lidé shlukovat. „Je potřeba přemýšlet o tom, že je více potřeba sledovat lidi, kteří se přibližují k místům, kde se vstupuje do sportovních, kulturních, hudebních podniků. Na to musí být připraveni lidé, kteří umí rozeznat lidi, kteří se mohou chovat podivně,“ říká Šándor s tím, že je to maximum, co lze pro ochranu davu udělat.

„Nemůžeme zavřít někoho jen proto, že je podezřelý“

Většina atentátníků byla už někdy v hledáčku tajných služeb nebo policie. Jak je tedy možné, že se i přes to k útokům došlo? Podle Šándora se však často nejedná o pochybení bezpečnostních složek. „Problém je v tom, že pokud po nějakou dobu oni nic neprovedou, pokud se po nějakou dobu nezíská žádný důkaz toho, že by byli opravdu nebezpeční, tak protože tajné služby i policie mají podstatně více úkolů a podstatně více lidí, které musí sledovat, tak ho prostě nechají jít,“ řekl.

Ačkoliv je taková situace problematická a nežádoucí, je důležitá pro zachování demokracie a svobody ve společnosti. „Žijeme v demokracii, kde nemůžeme zavřít někoho jen proto, že je podezřelý. Dnes je podezřelý každý, kdo má jinou pleť, zítra může být podezřelý kvůli tomu, že vyznává jiné náboženství, pozítří to bude někdo, kdo vyznává jiný způsob života než my. Tak to být nemůže. Je správně, že by soudce nikdy takového člověka nevzal do vazby,“ řekl Šándor.

 

 

Celý rozhovor s bezpečnostním expertem Andorem Šándorem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Jste-li svědkem teroristického útoku, nepropadejte panice, radí Šándor Foto: Andor ŠÁNDOR; Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.