Jsme uvnitř kybernetické studené války, říkají bezpečnostní analytici

Podle amerických zpravodajských agentur se ruská vláda zapojila do hackerské kampaně, odcizila e-maily a šířila dezinformační zprávy. Chtěla tak oslabit americký politický proces. Rusko tato tvrzení opakovaně popřelo. Mnoho bezpečnostních expertů se domnívá, že svět se nachází v kybernetické válce. Server americké televize CNN rozebírá, co tomu nasvědčuje.

V sektoru kybernetické bezpečnosti se považuje kybernetická válka za normální válku. Jen s tím rozdílem, že v ní lidé neumírají a nic nevybuchuje. „Nemusím vyhodit něco do povětří, abych zničil svoji zemi. Pouze musím snížit důvěru v národní způsob života,“ říká bývalý vědec z Národní bezpečnostní agentury (NSA) Dave Aitel. „Myslím si, že jsme v kybernetické válce a myslím si, že prohráváme,“ sdělil Aitel zpravodajskému portálu CNN.

CNN nyní přezkoumalo analýzu Severoatlantické aliance (NATO), která posuzovala deset ruských hackerských operací a v rámci toho oslovilo desítky bezpečnostních profesionálů z celého světa. Výsledek je neúprosný. V online prostoru probíhá studená válka a západní země si to teprve začínají uvědomovat.

„Je tu něco znepokojivého na tom označovat to jako válku, ale je povrchní problém ignorovat,“ řekla ředitelka firmy pro internetovou bezpečnost FireQye Laura Galanteová. „Rusové to dělají dobře a porážejí Spojený státy,“ dodala pro CNN.

Vedoucí pracovník Atlantické rady (agentura sledující ruské využívání propagandy a dezinformací jako nástroj proti USA) Ben Nimmo, řekl, že Spojené státy nejsou první zemí, na níž se Rusové zaměřili. Několik případů odhaluje ruskou taktiku a strategie informační války, jejichž cílem je destabilizace Západu.

Estonsko, 2007

Za raný příklad této problematiky lze považovat Estonsko. Malá země bývalého sovětského bloku a soused Ruska se rozhodla v rámci svého předsedání v EU přestěhovat kontroverzní památník z druhé světové války, který představoval boj sovětů proti nacistům. Nimmo říká, že to ovšem rozzuřilo a nastartovalo ruskou dezinformační mašinu. Proruské portály poté zveřejnily konspirační teorie o tom, že estonská vláda sochu rozřezala na kusy. Pak ji ale měla dát dohromady ze strachu z odplaty. Servery poté ukazovaly i fotografie, kde byly v soše viditelné řezy, které měly dokazovat to, že socha byla rozřezaná. Celý incident rozzuřil etnické Rusy žijící v Estonku. Ti se vydali poté protestovat do ulic. Nebyla to ovšem pravda. Socha byla totiž vyrobená z kusů již v roce 1947.

Gruzie, 2008

Dva týdny před tím, než ruské tanky dorazily na území svého souseda Gruzie, tak ruští hackeři začali narušovat gruzínské vládní webové stránky. V den kdy Rusové napadli zemi, se tak na webových stránkách StopGeorgia.ru objevil seznam gruzínských webových stránek společně s pokyny, jak je hacknout. Následné kybernetické útoky ztížily gruzínské vládě a zpravodajským portálům komunikaci.

Ukrajina, 2014

Když se na Ukrajině vyostřily protesty proti proruské vládě, hackeři pomocí ruského malwaru shodili stránky opozice. V některých případech přiškrtili jejich komunikaci. Proruské hackerské skupiny CyberBerkut a CyberRiot Novorossiya zveřejnily uniklou e-mailovou komunikaci ukrajinských úředníků. Podobnou propagandistickou taktiku použilo Rusko i v případě amerických prezidentských voleb.

Ve chvíli, kdy ruské vojenské síly napadly Krymský poloostrov, hackeři zaplavili počítače klíčových vlád po celé Evropě. Chtěli tak získat čas pro ruskou vládu. Myslí si to vojenský vědec z NATO J. Wirtz.

Ruští hackeři poté ještě zvýšili intenzitu svých útoků. V průběhu ukrajinských prezidentských voleb v roce 2014 znepřístupnili počítač, na základě něhož měly být zveřejňovány výsledky hlasování v reálném čase. Rovněž se podle CNN dostali na stránky Ústřední volební komise a zobrazili za vítěze voleb extremistického kandidáta. Šlo ale o pouhou dezinformaci. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Jsme uvnitř kybernetické studené války, říkají bezpečnostní analytici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

    Společnost ·

    Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.