Jsem rád, že technologie otevřely fotografii každému, říká fotograf Tono Stano

Tono Stano je jednou z nejvýraznějších osobností takzvané Slovenské nové vlny, skupiny slovenských fotografů, kteří na sklonku 70. let přišli studovat do Prahy na FAMU. Stano v rozhovoru pro Studio Zet říká, že rozmach digitální fotografie a fotoaparátů v mobilních telefonech vytváří nové příležitosti pro tvořivé lidi. „Jsem rád, že každý může používat obrazový jazyk,“ říká Stano. „Naše budoucnost je v tom, že ty možnosti se dostanou ke každému a tak rozpoznáme talenty, kteří mohou tvořit.“

Loni proběhla v Praze a v Bratislavě retrospektivní výstava Slovenské nové vlny. Skupinu tvořilo osm umělců, kteří s humorem a hravou erotikou nabourávali zaběhnutá klišé tehdejší inscenované figurální fotografie.

Tono Stano se později stal etablovaným umělcem, který vystavuje v prestižních světových galeriích, od New Yorku po Peking. Na mezinárodní scéně získal do jisté míry uznání díky aktu z roku 1992, který nese název Smysl. Ten zobrazuje nahé torzo ženy, která vystupuje z černého závěsu a viditelný je jen obličej, křivka jejího těla a nakročená noha. Fotografie se objevila na obálce prestižní mezinárodní antologie The Body a stala se ikonou umělecké fotografie devadesátých let.

Rozhovor s fotografem Tonem Stanem připravil pro Studio Zet Marek Miler.

Retrospektiva je možná dobrý důvod pro ohlédnutí. Jak těžké je pro umělce po čtyřech dekádách tvorby přicházet s novými tématy, udržet si uměleckou citlivost? Jaký je na to recept?

Já jsem nikdy nic nezažil, co by pro mě bylo těžké. To slovo v mém slovníku z hlediska tvorby vůbec neexistuje, protože si myslím, že pokud si tvůrce najde nějakou polohu, kde cítí, že je to správně, tak pak tvoří věci samozřejmě a překonává překážky. A není to nic těžkého, protože je to spojeno s vášní a s jakýmsi nadšením z tvořivosti. Takže tam probíhá proces, kdy necítíte, že je něco těžké. Já když cítím, že něco drhne, tak od toho odstoupím a řeknu si, že není něco v pořádku, tady chybí to „mazivo.“  

Dnes fotografuje prakticky každý a nemusí ani platit za filmový materiál nebo vyvolání snímků. Chytré telefony produkují obrázky v kvalitě, o které se nám ještě před pár lety ani nezdálo. Jak se umělec jako vy dívá na tuto „devalvaci“ fotografického obrazu? Zajímá vás nějak? Dotýká se vás?

Já jsem rád, že každý může používat ten obrazový jazyk. Je to v podstatě stejné jako, když každý umí psát a mluvit - a kolik máte velkých básníků a Franzů Kafků? Na cestě je vždy mnoho překážek. Komplexní tvůrce musí splnit mnoho věcí a vždy stačí tak málo a něco vás od toho odradí, takže to chce velkou koncentraci. Já si myslím, že naše budoucnost je v tom, že ty možnosti se dostanou ke každému. A tak rozpoznáme talenty, ty komplexní lidi, kteří mohou tvořit. Já si myslím, že v kontextu Evropy -- a v podstatě celého světa -- je důležité jít nahoru jedině ruku v ruce s kulturou.

Vy jste vyrostl na tradiční černobílé fotografii a součástí Vaší práce je rozumět řemeslu a technickému zpracování. Dnešní mladí fotografové jsou v jiné pozici. Je pro ně podle vás složitější najít vlastní cestu uprostřed té záplavy a snadné dostupnosti „technických obrazů“? Co byste jim poradil?

Máte pravdu. Já jsem důkladně vzdělaný z hlediska fotografie: studoval jsem fotografii 10 let. Ale od té doby, co jsem tahle dlouho studoval, tak jsem na škole nebyl. Já i odmítám jakékoliv pedagogické působení a vyhýbám se tomu někomu něco radit, protože si myslím, že pro člověka, který chce něco dělat, je důležité, aby poznal sám sebe, jaký je a tvořil ze sebe. Ta svoboda vygeneruje to, že nepustí k sobě cizí prvek, který by ho narušil. 

Když to analyzujete, tak i ta média, která nám umožňují tvořit, nás zotročí, když nebudete sám sebou. A proto ta osobnost, která chce tvořit, si musí pečlivě zachovat svoji vlastní duši a budovat svůj pohled na věci a věřit tomu. Jinak to nejde. Protože se jinak pozná, že jste falešný. V těchto citlivých zaměřeních, jako je tvorba, se to snadno pozná.

Jsem rád, že technologie otevřely fotografii každému, říká fotograf Tono Stano Foto: ČTK: Tono Stano

reklama

Další články

1. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

Byznys ·

Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.