Jižní Korea odpovídá KLDR testem balistické střely

Jižní Korea v pátek provedla zkoušku nové balistické střely středního doletu, kterou země vyvíjí v reakci na rostoucí hrozby ze strany Severní Koreje. Zkoušce přihlížel i nový jihokorejský prezident Mun Če-in, napsala agentura AP. Prezidentův mluvčí nesdělil, jak daleko a kam balistická střela Hjonmu-2 doletěla, ale řekl, že přesně zasáhla plánovaný cíl.

Mluvčí po testu uvedl, že Jižní Korea si musí udržovat vojenský potenciál, který by zajišťoval její převahu nad severním sousedem, aby se tak na Korejském poloostrově udržel mír a aby budoucí politiky vůči KLDR byly účinné.

Severní Korea tento rok testovala několik nových raketových systémů, podle odborníků i výkonnou balistickou střelu středního doletu, jež by v budoucnu mohla dosáhnout i takových cílů, jako je americká Havaj či Aljaška. V minulém roce provedla KLDR dva jaderné testy - neskrývaně vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu s jadernou hlavicí, jež by dosáhla americké pevniny, napsala agentura AP.

Třebaže Mun již během prezidentské kampaně vyzýval k dialogu, ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že pokud KLDR přikročí k testu mezikontinentální balistické rakety (ICBM), anebo provede šestý jaderný test, měly by na ni být uvaleny „tvrdé“ sankce. Vyzval při té příležitosti také Čínu, aby vůči KLDR postupovala ostřeji.

Jižní Korea chce balistickou střelu Hjonmu-2, jež by měla zasáhnout cíle vzdálené až 800 kilometrů, nasadit po dalších dvou kolech testů.

Raketa se považuje za klíčovou složku preventivního obranného systému, o nějž Jižní Korea kvůli raketovým a jaderným testům severního souseda usiluje. Soul kromě rozšiřování raketového arsenálu posiluje i systémy protiraketové obrany. Vedle baterií Patriot byl do obrany regionu zapojen i americký protiraketový štít THAAD, který je částečně instalován v okrese Songdžu na jihovýchodě země.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Jižní Korea odpovídá KLDR testem balistické střely Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

    Společnost ·

    Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

  2. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.