Jižní Korea a USA zahájily navzdory hrozbám KLDR společná vojenská cvičení

Jižní Korea a Spojené státy dnes odstartovaly společná výroční vojenská cvičení. Severní Korea vydala varování, že v případě jakékoli známky agrese vůči sobě podnikne citelnou odvetu a změní Soul i Washington „preventivním jaderným úderem korejského stylu v hromadu popela“, informovala o tom agentura AP. 

Manévry budou trvat 12 dní a má jít vesměs o počítačově simulované válečné hry. Účastnit se jich bude 50 000 jihokorejských a 25 tisíc amerických vojáků, uvedly armády obou zemí.

Pchjongjang označuje nejnovější cvičení svého jižního souseda a jeho spojence jako obvykle za „nácvik invaze“. Jde o běžnou rétoriku, přichází ale v době zvýšeného napětí. Minulý týden uprchl do Jižní Koreje dosavadní zástupce velvyslance KLDR v Británii a Spojené státy plánují umístit v Jižní Koreji vyspělý raketový systém.

Pchjongjang pohrozil preventivním jaderným úderem proti Jižní Koreji a Spojeným státům i v březnu, kdy se konaly dosud poslední společné vojenské manévry obou spojenců. Pchjongjang manévry vždy považoval za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Spojené státy a Jižní Korea opakovaně zdůrazňují, že jejich manévry mají obranný charakter.

 

Zdroj: ČTK

Jižní Korea a USA zahájily navzdory hrozbám KLDR společná vojenská cvičení Foto: ČTK/AP/Ahn Young-joon

reklama

Další články

  1. Útok na svatbě v Turecku si vyžádal 30 mrtvých

    Společnost ·

    Sobotní pumový útok na svatbu v jižním Turecku připravil o život nejméně 50 lidí a skoro stovka osob byla zraněna. Oznámily to dnes turecké úřady, které nejprve inform…

  2. Trump vyzval černošské voliče, aby ho volili

    Společnost ·

    Donald Trump, kontroverzní republikánský kandidát na prezidenta začal usilovat o hlasy černošských voličů. Na předvolebním shromáždění v michiganském Dimondale je přím…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.