Jihoafrická policie podnikla razii proti členům rodiny podnikatelů blízkým Zumovi

Elitní jednotky jihoafrické policie ve středu podnikly v Johannesburgu razii v rezidenci podnikatelů blízkých prezidentu Jacobu Zumovi. Informaci zveřejnila agentura Reuters s odvoláním na jihoafrickou veřejnoprávní stanici SABC. Podle jejích informací došlo k zadržení dvou lidí, nejméně jeden z nich patří k členům vlivné podnikatelské rodiny Guptů.

Zásah v časných ranních hodinách v luxusní rezidenci podnikatelů Guptových se odehrál jen krátce před tím, než se má ve středu prezident Zuma vyjádřit k výzvě, aby odstoupil. Tu mu adresovala vládní strana Africký národní kongres (ANC), která ho už loni v prosinci odstranila ze svého čela. Pětasedmdesátiletý Zuma, který vede JAR od května 2009, čelí už delší dobu tvrdé kritice kvůli řadě korupčních skandálů.

Podle mluvčího speciálních jednotek souvisí policejní zásah s vyšetřováním rodiny Guptů, která údajně ovlivňovala obsazování ministerských postů. Přátelství s prezidentem mělo rodinnému klanu také posloužit k získání veřejných zakázek v hodnotě stovek milionů dolarů. Zuma i bratři Guptové obvinění odmítají.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Jihoafrická policie podnikla razii proti členům rodiny podnikatelů blízkým Zumovi Foto: Arisha Ray Singh / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. General Motors uzavře továrnu v Jižní Koreji

    Byznys ·

    Americký výrobce automobilů General Motors (GM) zavře jednu ze svých čtyř továren v Jižní Koreji. Důvodem je její nedostatečná vytíženost. Náklady na ukončení činnosti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.