Jiří Chýla: „Objev gravitačních vln otevírá nové okno do vesmíru“

Začátek nové éry astronomie – tak mluví o zachycení takzvaných gravitačních vln vědci po celém světě. Gravitační vlny předpověděl ve své teorii relativity Albert Einstein už před sto lety, teprve nyní ale poprvé došlo k jejich potvrzení. Jde tak o první přímé pozorování černé díry a zároveň potvrzení všeobecné teorie relativity. 

Na experimentu, který trval déle než dvacet let, pracoval tým stovek lidí a s rozpočtem přes miliardu dolarů patří k nejdražším projektům historie. K objevu došlo s využitím obřích laserových detektorů LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) umístěných v amerických státech Louisiana a Washington.

„Představíme-li si vlny na vodní hladině, elektromagnetické vlny nebo zvukové vlny, jedná se o vlnění v prostoru, kdy je zde prostor zcela pasivním prostředím. Gravitační vlnění je pak vlněním prostoru samotného,” vysvětluje fyzik Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který je zároveň garantem pro obor fyzika v Nadačním fondu Neuron na podporu vědy. „Lépe si to představíme pomocí síťky, kterou můžeme natáhnout v obou směrech – co je důležité je skutečnost, že když ji natáhneme v jednom směru, ve druhém se zkrátí. A přesně to udělá gravitační vlna, když prolítá prostorem – prostor se v jednom směru natáhne, v druhém zkrátí,“ dodává.

V souvislosti s objevem gravitačních vln se vyrojily polemiky, zda nás potvrzení Einsteinovy teorie dostává blíže k cestování časem. „Cestování časem si já osobně představit nedokážu. Nicméně objev gravitačních vln je potvrzením existence a interakce černých děr. V budoucnu nám takový poznatek přinese informace nejenom o černých děrách, ale i dalších objektech, které vyzařují gravitační vlny – například neutronových hvězdách, které nyní nejsme schopni vidět,“ přiblížil Chýla. Objev gravitačních vln tak podle předního českého fyzika otevírá nové okno do vesmíru.

Během tiskové konference, na které byla existence gravitačních vln oznámena, přehráli vědci zvuk srážky černých děr, okamžitě se mu začalo přezdívat „soundtrack vesmíru“. „Gravitační vlny samozřejmě nejsou slyšet, ale přeložíme-li záznam z detektoru do zvukové vlny, připomínájí vlny kontrabas,“ říká s úsměvem Chýla.

Na otázku postavení českých fyziků na poli světové vědy pak odpověděl, že čeští fyzikové mají v CERNu výborné zastoupení. „V CERNu působí spousta mladých lidí z mnoha českých univerzit. Jsou na nejlepší cestě se v CERNu prosadit,“ uzavírá rozhovor optimisticky Chýla.

 

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

Jiří Chýla: „Objev gravitačních vln otevírá nové okno do vesmíru“ Foto: NF Neuron/ Podle profesora Chýly znamená objev gravitačních vln začátek nové éry astronomie

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.