Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s největší indickou automobilkou Tata Motors na novém vozu pro asijský trh. Ačkoliv generální ředitel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk plánoval v Indii zahájit prodej svých vozů už letos v létě, tak v pondělí ohlásil odložení svých úmyslů. Informovala o tom americká televize CNN.

„Možná jsem špatně informovaný, ale bylo mi řečeno, že 30 % dílů musí pocházet z místních zdrojů. V Indii ale ještě neexistují takové zásoby, aby to podpořily,“ uvedl Musk na svém Twitteru v odpovědi na otázku, zda Tesla vstoupí na indický trh letos nebo až příští rok. Musk nešel ve svém komentáři dále do podrobností, ale jeho odpověď naznačuje, že společnost se v létě v Indii nepředstaví, jak sliboval v únoru. Automobilka Tesla podle CNN nijak nerozvedla Muskův komentář na Twitteru.

Indie tradičně tlačí zahraniční firmy k tomu, aby své produkty vyráběly přímo v zemi nebo se zásobovaly vysokými procenty z indických zdrojů. 

V loňském roce vláda změnila tato pravidla ve snaze zatraktivnit zemi zahraničním maloobchodníkům. Ti dostali více času ke splnění požadavku, že 30 % zboží musí pocházet z místních zdrojů. Mnoho zahraničních firem ale stále považuje předpisy za příliš přísné.

CNN upozorňuje na další potenciální překážky, které by na indickém trhu musela Tesla překonat. Pokud by se její vozy dovážely ze zahraničí, pravděpodobně by podléhaly vysokým dovozním clům. Indické přeplněné silnice a nespolehlivá elektrická síť celkem neladí s elegantními bateriovými vozy Tesla.

Firmy do Indie láká vidina 1,3 miliardy potenciálních zákazníků. Pravdou ale je, že mnoho z nich naráží na problémy. Příkladem může být technologická firma Apple, jejíž snahy o vytvoření sítě maloobchodních prodejen narazily na pravidla o místní produkci. Po dlouhých jednáních s indickou vládou - a loňské návštěvě CEO Tima Cooka - společnost nakonec rozhodla, že své iPhony začne vyrábět v závodě v Bengalúru. Minulý týden pak Apple potvrdil, že brzy začne prodávat tyto telefony v Indii. I pro Teslu by tak mohlo být uvedení na indický trh během na dlouhou trať.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

 

Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

    Společnost ·

    Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

  2. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

    Společnost ·

    Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.