Jestliže chtějí USA jednat, pak musí podle Rúhániho obnovit důvěryhodnost

Teherán může s Washingtonem vyjednávat, jen když Spojené státy po odstoupení od jaderné dohody prokážou, že je možné jim důvěřovat. V pondělí to uvedl íránský prezident Hasan Rúhání v rámci projevu přenášeném íránskou televizí. Americká hlavu státu Donald Trump v květnu odstoupila od mezinárodní dohody s Íránem a v pondělí podepsal příkaz k obnově protiíránských sankcí.

Trump ale v červenci nabídl, že je připraven k jednání s Rúháním kdykoli a bezpodmínečně. Rúháního poradce o den později prohlásil, že pokud chtějí USA s Íránem vyjednávat, musejí se vrátit k dohodě.

"Vždy jsme nakloněni diplomacii a jednání... Ale to vyžaduje čestnost... Spojené státy obnovují sankce proti Íránu a odstupují od jaderné dohody (z roku 2015) a pak s námi chtějí jednat," prohlásil v pondělí Rúhání. Trumpovu nabídku k jednáním označil za nesmyslnou. "Je nesmyslné spojovat rozhovory a sankce. Zavádějí (USA) sankce proti íránským dětem, nemocným a proti národu," prohlásil v pátek Rúhání.

Spojené státy budou podle Rúháního litovat, že sankce obnovily. "Už teď jsou (USA) ve světě izolovány," řekl. Chtějí-li Spojené státy jednat, musejí se podle něj k dohodě vrátit. "Když někoho bodnete do zad a pak řeknete, že chcete jednat, musíte nejdřív ten nůž vytáhnout," prohlásil Rúhání. Íránce přitom vyzval k jednotě, která jim umožní tlak sankcí překonat. Spojené státy "chtějí zahájit psychologickou válku proti íránskému lidu a vyprovokovat mezi Íránci neshody," pokračoval Rúhání.

Sdělil také, že Teherán může počítat s Čínou a Ruskem, které pomohou íránskému ropnému a bankovnímu sektoru.

Trumpovu výzvu k přímým rozhovorům označil Rúhání za prohlášení určené domácímu publiku. V Íránu to má prý vyvolat chaos a rozkol. Také šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf Trumpovo pozvání k rozhovorům považuje za propagandu. Trumpovi podle něj nelze důvěřovat.

Spojené státy spolu s dalšími zeměmi podepsaly v roce 2015 s Íránem dohodu, která měla dočasně zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Trump dohodu od své kampaně označoval za špatnou a slíbil, že od ní odstoupí. První sérii sankcí začnou Spojené státy proti Íránu uplatňovat od úterý, další pak od podzimu.

 

 

Zdroj: ČTK

Jestliže chtějí USA jednat, pak musí podle Rúhániho obnovit důvěryhodnost Foto: saeediex / Shutterstock.com: Hasan Rúhání

reklama

Další články

  1. Kalifornii zasáhly historicky největší požáry

    Společnost ·

    Požár, který zasáhl sever Kalifornie, jsou v historii tohoto státu na západním pobřeží USA vůbec největší. S odkazemna prohlášení tamních úřadů to v úterý uvedla agent…

  2. Firmě Danone prudce klesl zisk i tržby

    Byznys ·

    Producentu mléčných výrobků Danone v ČR loni klesl zisk na 656 000 korun z předloňských 62,8 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 138 milionu korun na 1,3 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.