Jelcin řekl Clintonovi o Putinovi v roce 1999, že je to spolehlivý a silný člověk

Vladimir Putin je spolehlivý, silný, svědomitý a společenský člověk. O svém nástupci na postu prezidenta to po telefonu v září 1999 řekl tehdejší ruský prezident Boris Jelcin americké hlavě státu Billu Clintonovi. Informace vycházejí z přepisu telefonátu, který zveřejnila na svém portálu knihovna exprezidenta Clintona.

Jelcin tehdy oznámil svému americkému protějšku, že Putin povede ruskou vládu do roku 2000, kdy převezme úřad prezidenta. Upozornil přitom, že hledání nástupce mu trvalo velmi dlouho, protože nemohl najít vhodného kandidáta. Když konečně narazil na Putina, pozorně si prostudoval jeho životopis a zájmy.

"Zjistil jsem, že je to spolehlivý člověk, který si je dobře vědom toho, zač ponese odpovědnost. Zároveň je to svědomitý, silný a velmi společenský člověk... Jsem si jist, že zjistíte, že je to velmi fundovaný partner," řekl Jelcin.

Clinton mu odpověděl, že s Putinem byl již dříve v kontaktu a že se těší na osobní setkání. Hovořil tehdy zřejmě o jednání na fóru Asijsko-tichomořské hospodářské spolupráce, které se konalo v září 1999 v Aucklandu na Novém Zélandu.

To, že se Putin stane příštím ruským prezidentem, pak Jelcin zdůraznil při setkání s Clintonem 19. listopadu 1999 v Istanbulu. "Je to demokrat a zná Západ... Udělám vše pro to, aby (ve volbách) zvítězil, samozřejmě v rámci zákona... Bude pokračovat v mnou zvoleném směru k demokracii a rozvoji ekonomiky a rozšíří kontakty Ruska," píše se v přepisu z jednání.

Jelcin rezignoval na svůj post 31. prosince 1999. Putin se následně až do voleb v březnu 2000 stal úřadujícím prezidentem. V březnovém prezidentském klání získal 52,94 procent hlasů a nastoupil do svého prvního funkčního období.

Podle serveru rozhlasové stanice Rádio Svoboda/Svobodná Evropa zveřejněný přepis sice nepřináší nová odhalení o dynamice ve vztazích obou zemí po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, nabízí zato náhled do přátelského vztahu obou lídrů.

Zveřejněné dokumenty obsahují řadu přepisů rozhovorů mezi oběma státníky na různá témata. Mimo jiné například o válce v Čečensku, rozšiřování NATO nebo bombardování Srbska spojeneckými jednotkami NATO.

 

 

Zdroj: ČTK

Jelcin řekl Clintonovi o Putinovi v roce 1999, že je to spolehlivý a silný člověk Foto: mark reinstein / Shutterstock.com: Bývalý ruský prezident Boris Jelcin a jeho americký protějšek Bill Clinton

reklama

Další články

 1. Coca-Cola kupuje kavárny Costa Coffee

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola se dohodl na převzetí britského řetězce kaváren Costa za 3,9 miliardy liber (zhruba 112 miliard Kč). Costa je podle agentury Reuters…

 2. Česká ekonomika zpomalila růst na 2,4 procenta

  Byznys ·

  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt zrychlil růst …

 3. Švédská koruna je nejníže od finanční krize

  Byznys ·

  Kurz švédské měny se propadl nejníže od vypuknutí globální finanční krize. Skandinávská země se nyní připravuje na velmi důležité volby, které by mohly dramaticky změn…

 4. Začne Amazon podnikat v kinoprůmyslu?

  Byznys ·

  Amazon se postupně oddaluje od svého původního podnikání, kterým byl prodej knih. V nedávné historii například koupil řetězec supermarketů s organickými potravinami Wh…

 5. Gazprom prudce zvýšil čtvrtletní zisk

  Byznys ·

  Největší ruská plynárenská společnost Gazprom ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk na 259 miliard rublů (84 miliard Kč) ze 48 miliard rublů ve stejném obdo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.