Jeff Bezos: Další zkušební let rakety Blue Origin havaruje

Soukromá americká společnost Blue Origin plánuje další testovací let své opakovatelně použitelné rakety New Shepard. Bude v tom ale háček. Podle majitele společnosti Jeffa Bezose se prázdné pilotní kabině při testu schválně neotevře jeden z padáků. Cílem toho je zjistit, zda kosmická loď dokáže bezpečně zvládnout podobně vyhrocené scénáře. 

„Bude to vzrušující demonstrace,“ řekl Bezos, kterému slávu přinesl zejména založení největšího internetového obchodu světa Amazon.

Bezos v březnu oznámil, že v příštím roce plánuje uskutečnit testovací lety do vesmíru s lidskou posádkou. Její bezpečnost je tak prioritou a je potřeba zjistit zda fungují všechny bezpečnostní systémy rakety. Bezos tak chce demonstrovat zatížení posádkové kabiny. Jeden z jejích tří padáků se záměrně neotevře. Zbývající padáky a systém zpětného tahu by měl zajistit pomalý sestup kapsle. Součástí testu budou také další zvláštní manévry na kabině i motoru, které mají zjistit, jak se raketa chová za různých okolností. Tým Blue Origin doufá v měkké přistání. 

Datum tohoto testu zatím nebylo oznámeno. Bezos nicméně slibuje, že brzy uvolní další informace. Otevřenější přístup k veřejnosti a médiím je pro Blue Origin a Jeffa Bezose také novinkou. Zatímco o prvním testovacím letu do vesmíru informoval až den po jeho realizaci, tentokrát jej ohlašuje dopředu. Nedávno navíc pozval vybrané novináře do své centrály v americkém městě Kent. „On sám to zdůvodňuje tím, že mu trvalo těch patnáct let, než-li měl něco, s čím se může pochlubit,“ řekl před časem na rádiu Zet ředitel České kosmické kanceláře a viceprezident Mezinárodní astronautické federace IAF Jan Kolář. 

Raketa New Shepard má za cíl stát se prostředkem, který by v budoucnu mohl sloužit k turistickým letům do vesmíru. Ty přitom budou krátké. Cestující zažijí ve vesmíru čtyři minuty ve stavu beztíže a poté se vrátí zpátky na zem. Nedostanou se na oběžnou dráhu, ale překonají Kármánovu hranici. Cože je linie mezi zemskou atmosférou a prostorem kosmu ve výšce 100 kilometrů nad zemským povrchem. 

Bezos se ale může pochlubit i jiným projektem, než jeho komerčními lety do kosmu. „Jeho druhý projekt spočívá ve vývoji nového amerického raketového motoru, který nese označení BE-4. Ten by měl v budoucnu nahradit používané ruské motory i v hlavních amerických nosících, které vynášejí tajné družice pro americkou armádu. To je i ten důvod, proč nyní trochu poodhalil roušku svého tajemství,“ řekl Kolář.

 

 

Zdroj: Tech Times, Zet

 

 

Jeff Bezos: Další zkušební let rakety Blue Origin havaruje Foto: Blue Origin

reklama

Další články

  1. Twitter dá uživatelům více prostoru k vyjádření

    Byznys ·

    Komunikační síti Twitter se nedaří nedaří navýšit počet svých uživatelů, chystá proto změnu. Twitter dá v příštích měsících svým uživatelům více prostoru pro osobní vy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.