Jeff Bezos aneb muž, který dal tvář e-commerce

Kdo je nejbohatší muž moderní historie Jeff Bezos? Jde o člověka, který se zasloužil o vytvoření současné podoby e-commerce. Jde ale také o muže, který riskoval skvělou kariéru historicky nejmladšího viceprezidenta investiční společnosti D.E Shaw. Důvěřoval svojí vizi, šel si za svým snem a vytvořil největší maloobchodní síť Amazon.

Podnikatel a průkopník e-commerce Jeff Bezos se narodil 12. Ledna 1964 v americké Albuquerque v Novém Mexiku matce Jacklyn Gise Jorgensenové a otci Tedu Jorgensenovi. Ve věku Bezosových čtyřech let se jeho matka provdala za kubánského přistěhovalce Mikea Bezose. Bezos se od raného dětství zamiloval do počítačů. Malého Jeffa zajímalo, jak věci fungují. Garáž svých rodičů proto proměnil v malou laboratoř.

Bezos se během svého dospívání přestěhoval se svojí rodinou do Miami.  Během střední školy založil svoji první firmu. Jmenovala se Dream Institute. Šlo o vzdělávací letní tábor pro studenty čtvrtého, pátého a šestého ročníku.

 Zdroj: YouTube / Chuck Severance

Láska v počítače mladého vizionáře neopustila a přihlásil se tak ke studiu na Princetonské univerzitě. Po absolvování studia začal pracovat na Wall Street a v roce 1990 se stal nejmladším viceprezidentem investiční společnosti D.E Shaw. O čtyři roky později odešel z lukrativní pozice a založil firmu amazon.com. V prvopočátcích šlo pouze o virtuální obchod s knihami. Postupně se z toho stal jeden z největších internetových příběhů úspěchu. podnikatelské aktivity z něj učinili nejbohatšího člověka planety.

Bezos následoval svoji lásku k počítačou na Princetonské univerzitě, kde v roce 1986 získal titul v počítačové vědě a elektrotechnice. Po uzavření studia získal práci u několika firem na Wall Street, mezi nimiž figurovaly Fitel, Bankers, Trust a investiční firma D.E. Shaw. V poslední zmiňované firmě se seznámil se svojí manželkou. Zároveň se stal historicky nejmladším viceprezidentem společnosti.

Bezos netoužil být zaměstnancem, chtěl vytvořit své "vlastní dítě"

Úspěšný zaměstnanec se rozhodl učinit riskantní krok. Toužil být u začátků vznikajícího světa e-commerce. V roce 1994 tak dal výpověď a přestěhoval se do Seattlu. Svoji pozornost nyní směřoval na nevyužitý potenciál internetového trhu. Aby mezeru částečně zacelil, tak začal pracovat na vytvoření online obchodu s knihami. Postupnými kroky vznikl Amazon, který v roce 2015 otevřel distribuční centrum i v Dobrovízi u Prahy.

Bezos začínal podobně jako Steve Jobs. Svoji první kancelář měl ve své garáži. Ruku v ruce s dalšími zaměstnanci začal vyvíjet první software. Pouhá garáž zanedlouho přestala vyhovovat. Svoji činnost proto rozšířil do dvou ložnic. Bezos následně pozval 300 kamarádů na testování beta verze jeho webových stránek. V den 16. července 1995 zahájil jeho provoz. Svůj projekt Bezos pojmenoval po stejnojmenné jihoamerické řece Amazonka.

Společnost od svého spuštění zaznamenala astronomických úspěchů. Bez jakékoli tiskové propagace Amazon vyprodal knihy po celých Spojených státech a dalších 45 světových zemí za pouhých 30 dní. Po dvou měsících tržby dosahovaly týdně na 20 000 dolarů. Tato čísla překonala Bezosova očekávání.

V květnu roku 1997 vstupuje Amazon na burzu. Mnoho analytiků vyjádřilo skepsi k jeho budoucnosti. Na internetový trh totiž začaly vstupovat běžní maloobchodníci. O dva roky později se ale ukázalo, že Bezosův startup nejenom dokáže udržet krok. Dokáže ale vykazovat lepší čísla a stát se vůdcem e-commerce.

Amazon potvrdil své využití, internetová bublina jej minula

Bezos začal rozšiřovat portfolio svých služeb. Nově prodával CDčka a videa. Později začal nabízet i oblečení, elektroniku nebo hračky. Dokázal to navázáním vztahů s novými obchodními partnery.

Amazonu se vyhnula i takzvaná likvidační internetová horečka nebo internetová bublina. Mezi lety 1996 až 2001 docházelo k mohutnému rozkvětu internetových firem. Ty k sobě přilákaly mohutné investice. Přeceňované společnosti ovšem brzy zkrachovaly a tím v roce 2001 praskla takzvaná internetová bublina. Tato událost zasáhla především USA a další západní země. Více o největších ekonomických bublinách jsme psali ZDE

Amazon navzdory nepříznivému vývoji na internetovém trhu pokračoval ve svém strmém růstu. Jeho roční tržby v roce 2011 překonaly hranici 17 miliard dolarů. V roce 1995 přitom dosahovaly na 510 tisíc dolarů.

Konkurence Applu ale i velké vize

V roce 2007 firma Kindle uvedla na trhu první digitální čtečku knih. Uživatelé prostřednictvím ní mohli nakupovat, stahovat, číst a ukládat vybrané knihy. Tentýž rok Bezos informoval o investici do firmy Blue Origin. Jde přitom o výrobce letecké techniky a poskytovatele letů do vesmíru.

 Zdroj: YouTube / Alux.com

Bezos vstoupil na trh s tablety s odhalením zařízení Kindle Fire v roce 2011. O Rok později představila firma tablet Kindle Fire HD, který měl konkurovat tabletu iPad společnosti Apple.

V roce 2013 Bezos koupil deník The Washington Post za 250 milionů dolarů. Částečně se tak stal i mediálním magnátem. 

 Zdroj: YouTube / amazon

Začátkem prosince 2013 Bezos figuroval v titulcích předních médií, když představil svoji vizi budoucnosti - nazvanou jako “Amazon Prime Air”. Drony by podle ní měly nahradit běžné rozvážkové služby a běžnou lidskou činnost tak robotizovat. Bezos uvedl, že drony dokáží přepravovat zboží o hmotnosti až 2,3 kg. Rovněž měly být schopny překonat vzdálenost 10 kilometrů od distribučního centra Amazonu. Tato iniciativa ovšem zatím naráží na legislativní prekážky spojené s letovým provozem.

Amazon se v roce 2013 pustil i do filmové produkce. V roce 2014 vydal kritikou uznávané seriály Transparent a Mozart in The Jungle. O rok později Bezosova firma představila další úspěšný seriál. Tentokrát šlo o snímek The Man in the High Castle.

 Zdroj: YouTube / Prime Video

Amazon rovněž koncem letošního ledna otevřel automatizovaný obchod s potravinami a potřebami pro domácnost. Jde o takzvaný Amazon Go. Své brány otevřel po roce testování v Seattlu. V tomto novém konceptu figuruje kamerový systém založený na seznzorech. Ty poté hodnotí, co si zákazníci vybrali z pultu a jaké produkty do nich naopak vracejí. V nových obchodech Amazonu nejsou rovněž pokladny. Vyhnete se tak frontám. Amazon si totiž danou částku strhne z vašich paltebních karet.

 Zdroj: YouTube / CNET

Letos v červenci se stal Jeff Bezos nejbohatším člověkem současnosti. Jeho hodnota majetku překonala 150 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Bloomberg. Bezos tak překonal Billa Gatese. Majetek zakladatele Amazonu je o 55 mld. vyšší. 

 

 

Zdroj: YR News

Jeff Bezos aneb muž, který dal tvář e-commerce Foto: Jeff BEZOS; Zdroj: Blue Origin

reklama

Další články

  1. Musk jedná se Saúdy o stažení Tesly z burzy

    Byznys ·

    Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk jedná se stoupenci případného odkupu akcií firmy a jejich stažení z veřejného akciového trhu. Je me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.