Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích.

Podle informací českého ministerstva zahraničí při útoku zemřela Češka Naďa Čižmár, která dlouhodobě žila a pracovala v Berlíně pro německou firmu. Na její zmizení v pondělí upozornil manžel a policie podle analýzy DNA během několika dnů identifikovala její tělo.

V kamionu, který na tržiště najel, se nalezly Amriho otisky prstů a německé nejvyšší státní zastupitelství ho označilo za pachatele. Německá policie ve čtvrtek provedla několik razií, Tunisan ale zatím stále uniká.

Razii německá policie provedla mimo jiné v Dortmundu na západě země. V souvislosti s útokem policie zasahovala v ubytovně v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde dříve bydlel Amri, a v několika berlínských čtvrtích včetně tamní mešity. Právě u této mešity zachytila Amriho zhruba osm hodin po útoku policejní sledovací kamera, uvedla stanice RBB. Zachycen zde byl také dvakrát před týdnem.

Podle stanice RBB vyšetřování útoku komplikují chyby příslušných úřadů. Ve středu se kvůli nim údajně neuskutečnily razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku, které byly odloženy na čtvrtek. Důkazů proti Amrimu ale mezitím přibývá. Podle německých médií našla policie na místě činu jeho mobilní telefon a peněženku. Úřady ale tuto informaci zatím nepotvrdily.

Útok na vánoční trh v Berlíně, jehož záznam z palubní kamery jednoho z automobilů zveřejnil deník Bild, si vyžádal celkem 12 obětí. Vedle zatím identifikovaných šesti Němců je mezi nimi také původní řidič kamionu z Polska a turistky z Izraele a z Itálie. Zabitý polský řidič Lukasz Urban je označován za hrdinu, neboť zřejmě zabránil většímu krveprolití. Na internetu vznikla petice, která pro Urbana žádá nejvyšší německé státní vyznamenání, lidé také zakládají sbírky, aby pomohli jeho rodině.

 

 

Zdroj: ČTK

Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka Foto: Twitter

reklama

Další články

  1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

    Byznys ·

    Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.