„Jednotná politika Evropské centrální banky je problém,“ říká Eva Zamrazilová z ČBA

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden přikročila ke snížení své depozitní sazby a prodloužila program nákupů dluhopisů. Chce tak podpořit ekonomický růst a zvýšit přetrvávající nízkou inflaci v eurozóně. Ne všechny státy eurozóny se ale na těchto opatřeních jednomyslně shodly. Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace (ČBA) Evy Zamrazilové extrémně uvolněná měnová politika nevyhovuje všem zemím. „ECB doplácí na to, že eurozóna není homogenní oblastí,“ řekla na rádiu Zet Zamrazilová, která byla mezi lety 2008 a 2014 členkou bankovní rady České národní banky.

Jedním z velkých kritiků dalšího uvolňování evropské měnové politiky je například Německo. „To rozhodnutí nebylo ani v té první fázi jednomyslné. Německé hlasy a ještě dva další byly proti uvolňování,“ řekla Zamrazilová.

Ani malé a střední podniky nevidí podle průzkumů problém v přístupu k úvěrům. Jejich hlavním problémem je ovšem slabá poptávka a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. „Tady jsme u jádra věci. Je velice obtížné, aby měnová politika vyvolala neexistující poptávku. Měnová politika by především měla hlídat to, aby k té existující poptávce, pokud ji chce povzbudit, byl v ekonomice dostatek peněz. Tam dostatek peněz je, ale reálná ekonomika je pozadu,“ řekla Zamrazilová s tím, že se jedná o strukturální problém.

Zamrazilová vidí jako problém jednotnou politiku Evropské centrální banky jako celek. „Je to jádro kořenu toho, proč se některé, zejména jižní, evropské země dostaly do neblahé situace. Jižní křídlo potřebuje reformy. Především matku všech reforem - reformu trhu práce,“ řekla Zamrazilová na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Protipólem pomalu rostoucí ekonomiky eurozóny je sílící americké hospodářství. Tamní centrální banka Fed naopak stojí před prvním zvýšením úrokových sazeb od dob finanční krize. Mohlo by k němu dojít už na prosincovém zasedání. „I když od centrálních bankéřů neustále slyšíme argumenty ohledně reálné ekonomiky, v pozadí jsou vždy obavy ohledně vývoje měnového kurzu. Ona je to v současné době taková převlečená měnová válka. Fed se samozřejmě obává nadměrného posílení dolaru,“ poznamenala Zamrazilová. Zároveň ale dodala, že navzdory těmto obavám dojde ke zvýšení amerických úrokových sazeb už v prosinci.  

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Jednotná politika Evropské centrální banky je problém,“ říká Eva Zamrazilová z ČBA Foto: telesniuk / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.