Jednání o brexitu budou tvrdá a hnidopišská. Shoda se ale najde, říká Kubáček

V příštích letech se máme na co těšit. Alespoň co se týče vyjednávání podmínek odchodu Velké Británie z Evropské unie. Na rádiu Zet to říká politolog Jan Kubáček, podle kterého budou vyjednávání o brexitu tvrdá,  hádavá a velmi zdlouhavá. V letošním roce pak můžeme čekat pouze nastavení základních postojů obou stran. Kubáček ale přesto věří, že britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová budou k jednání přistupovat věcně a najdou vzájemnou shodu.

V úterý byla celá Evropa utvrzena v tom, že Velká Británie odejde z evropského společenství se vším všudy. „Nebude to částečné, ani přidružené členství, nic co by nás nechalo na půli cesty. Nechceme přijmout model, který mají jiné země,“ uvedla ve svém dlouho očekávaném projevu britská premiérka. Dala tím podle Kubáčka najevo, že takzvaný tvrdý brexit si vyžádá i tvrdá jednání. „Bude to velmi detailní tvrdý právní boj. Tvrdý ještě o to více, že Británie nebude v uvozovkách vyjednávat jen za Londýn, ale bude muset zohlednit také skotské zájmy a také severoirské zájmy,“ řekl na rádiu Zet.

Podle Kubáčka nás sledování zajímavých momentů z vyjednávání obou stran budou čekat spíše v řádu let než roků. Londýn čeká velmi detailní analýza evropské legislativy, od které se hodlá distancovat. To, co v této legislativě shledá jako výhodné, si určitě bude chtít ponechat. Vše ostatní neutralizuje nebo odmítne. „Rozhodně si připomeňme Churchillovskou Anglii, obchodní velmoc, která byla pověstná tím, že vždy vyjednávala poměrně razantně, striktně a primárně výhodně vůči svým zájmům. Tato Anglie se vrací a rozhodně to bude i vyjednávací tým ministerské předsedkyně Mayová,“ předznamenal Kubáček.

Dá se ale očekávat, že i Evropská unie půjde do vyjednávání velmi razantně, zejména pak Německo. To už se vyjádřilo, že je tu ještě varianta takzvaného „destruktivního brexitu“. Vychází z obavy, že se obě strany nepohodnou a budou následovat dlouhé tahanice o peníze, existenci přechodných období atak dál. Podle Kubáčka jen Německo nechce dostat do submisivnější vyjednavačské polohy. „Teď je to taková politická přetahovaná o to, kdo bude ten tvrdší a kdo vyjde z toho prvotního tanečku jako vítěz,“ řekl.

Síly jsou ale podle Kubáčka velmi vyrovnané. „Kouzlo celého vyjednávacího procesu je v tom, že se potřebují obě dvě strany,“ řekl s tím, že do něj budou zejména promlouvat ekonomické a bankéřské skupiny z londýnského City i obchodní komory a vlivné firmy z Berlína. Mayová i Merkelová pak budou podle něj při jednáních striktní, sebevědomé, ale i věcné. „Vědí, že je v jejich zájmu se dohodnout, nerozdělovat svou sílu. Čím totiž budou rozpolcenější, tak tím bude slabší evropský ekonomický prostor...a zranitelnější vůči Číně a dalším asijským velmocem, vůči Rusku i Spojeným státům americkým,“ uvedl s tím, že pragmatickou shodu určitě najdou.

 

 

Celý rozhovor s politologem Janem Kubáčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Jednání o brexitu budou tvrdá a hnidopišská. Shoda se ale najde, říká Kubáček Foto: ČTK/AP/Markus Schreiber

reklama

Další články

  1. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

    Společnost ·

    Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.