Jednání mezi oběma Korejemi představuje podle Trumpa dobrou věc

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek vůbec poprvé pozitivně vyjádřil k možnosti jednání mezi KLDR a Jižní Koreou. Trump, který dosud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una, považuje rozhovory za dobrou věc. Spojené státy rovněž informovaly o tom, že během únorové olympiády se nebude konat společné vojenské cvičení s Jižní Koreou. K němu každoročně dochází mezi únorem a dubnem. Uskutečnit se má nejdříve ve druhé polovině března. Informaci uvedla agentura Reuters.

„Vážně si někdo myslí, že by se v tuto chvíli konala mezi Severní a Jižní Koreou jednání a dialog, kdybych nebyl rozhodný, silný a ochotný použít naši totální sílu proti Severu,“ napsal ve čtvrtek Trump na twitteru s dovětkem, že „rozhovory jsou dobrá věc“.

O naději na zlepšení napjatých poměrů mezi oběma znepřátelenými částmi Korejského poloostrova se mluví od novoročního Kimova projevu, v němž severokorejský vůdce nabídl Soulu vzájemné sblížení a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě. Ta se uskuteční právě v sousední zemi. Vůči Spojeným státům ale v téže řeči zvolil tradičně tvrdý postoj. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v první reakci interpretovala projev jako snahu „vrazit klín“ mezi tradiční spojence USA a Jižní Koreu.

Soul reagoval na Kimův projev nabídkou jednání na vysoké úrovni a obě země ve středu obnovily horkou linku, jež slouží k vyřizování naléhavých událostí.

Podle úřadu jihokorejského prezidenta Mun Če-ina ve čtvrtek Trump v telefonickém rozhovoru se svým protějškem prohlásil, že Spojené státy nechystají na dobu olympiády žádné vojenské cvičení, které Pchjongjang obvykle považuje za ohrožení bezpečnostní KLDR. Odklad cvičení následně potvrdil Pentagon.

Mezi únorem a dubnem se každoročně konají vojenské manévry zvané „ Foal Eagle“, které testují připravenost armád USA a Jižní Koreje. Americký ministr obrany Jim Mattis ve čtvrtek uvedl, že k nim dojde někdy po ukončení nadcházející zimní paralympiády. Ta se bude konat od 9. do 18. března. Za odkladem cvičení podle ministra obrany nestojí nic než logistické obavy.

Mattis zároveň připsal novou ochotu Pchjongjangu jednat s Jižní Koreou o mezinárodnímu tlaku na severokorejský režim. Je ale podle něj příliš brzy na hodnocení významu tohoto gesta. „Moc velký význam bych tomu nepřipisoval, protože nevíme, zda jde o skutečnou olivovou ratolest,“ řekl Mattis.

Prezident Trump podle agentury Reuters v telefonátu s jihokorejským prezidentem zároveň řekl, že hodlá na olympiádu v Pchjongčchangu vyslat vysoce postavenou delegaci včetně členů své rodiny.

Jen o dva dny dříve přitom Trump rozpoutal další slovní přestřelku se severokorejským vůdcem, když byl zaujat Kimovým tvrzením o jaderném odpalovacím tlačítku, které má prý severokorejský diktátor stále na stole a může kdykoli zahájit útok na USA. Trump mu vzkázal, že má v Bílém domě „mnohem větší a mocnější“ jaderný knoflík, což část kritiků označila za zbytečně dětinskou reakci přiživující vzájemné napětí.

 

 

Zdroj: ČTK

Jednání mezi oběma Korejemi představuje podle Trumpa dobrou věc Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

 1. Poprvé od roku 2009 klesl v USA prodej vozů

  Byznys ·

  Ve Spojených státech loni poprvé od roku 2009 klesl prodej automobilů. Došlo tak ke konci nebývalo dlouhého období růstu. Celkový prodej se snížil o 1,8 procenta na 17…

 2. Daňová reforma podpoří podle Fedu ekonomiku USA

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) doufá v to, že nedávno schválená daňová reforma podpoří tamní ekonomiku. Její představitelé ale nejsou jednotní v tom, jak rychle bude v…

 3. Státní dluh loni vzrostl na 1,62 bilionu korun

  Byznys ·

  Státní dluh loni vzrostl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. V rámci středeční tiskové konference to uvedli zástupci ministerstva financí. Na každého Čecha ta…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.