Jednání mezi Mayovou a EU zkolabovala kvůli Demokratické unionistické straně

Neúspěch pondělního jednání o uzavření dohody, jež by Velkou Británii posunulo do další fáze jednání o odchodu z Evropské unie, má na svědomí Demokratická unionistická strana (DUP). S odvoláním na své zdroje to v úterý oznámila britská média. Severoirská strana, která podporuje menšinovou vládu Theresy Mayové v Londýně, dala podle nich premiérce najevo, že se za dohodu v jejím aktuálním znění nepostaví.

Pondělní jednání premiérky Theresy Mayové s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nepřineslo průlom. Na základě řady zpráv i vyjádření politiků z uplynulých dní se přitom čekalo, že se Mayové podaří v Bruselu dojednat dohodu, která by umožnila šéfům států a vlád evropské sedmadvacítky souhlasit příští týden na summitu se zahájením další fáze jednání o budoucích vztazích Británie a EU.

Podle britských médií ale severoirská Demokratická unionistická strana, která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, dala najevo, že s vyjednanou podobou dohody o statusu Severního Irska nesouhlasí.

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová v minulých dnech několikrát upozornila, že její strana nepodpoří žádnou dohodu, která by zaváděla v Severním Irsku zvláštní pravidla a komplikovala obchodní výměnu se zbytkem Spojeného království.

Podle britských médií dojednaný kompromis předpokládal, že by v Severním Irsku i po brexitu platila do značné míry unijní pravidla. Severní Irsko by de facto zůstalo členem celní unie a společného trhu. Hraniční režim mezi Irskou republikou, členem EU, a Severním Irskem by tak mohl zůstat i po brexitu stejně volný, jako je nyní.

„Hospodářská a ústavní celistvost Spojeného království nesmí být předmětem jakýchkoli kompromisů,/ uvedla Fosterová.

Mayová bude jednat s DUP o dalším postupu

DUP má v britském parlamentu v Londýně po červnových volbách sice jen deset křesel, bez její podpory by ale konzervativní vláda premiérky Mayové padla. Podle britské stanice BBC bude v pterý Mayová s DUP jednat o dalším postupu.

Pokud by Severní Irsko mělo výjimečné postavení, které by mu umožňovalo zůstat de facto členem celní unie a jednotného evropského trhu, chtělo by takový status i Skotsko, Wales či Londýn, oznámili skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, její velšský kolega Carwyn Jones a londýnský starosta Sadiq Khan.

Kromě režimu na irské hranici musí Británie dosáhnout v první fázi jednání s evropskou sedmadvacítkou dohody také v problematice finančního vyrovnání a práv občanů EU v Británii a Britů v unii po brexitu.

Jednání by měla tento týden ještě pokračovat, aby se dosáhlo plné shody před summitem EU, který začne příští čtvrtek. Podle zdroje BBC by se mohla Mayová do Bruselu vrátit už ve středu.

Irská vláda pohrozila, že bez garance propustnosti hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem může zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Londýna s Bruselem zablokovat.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Jednání mezi Mayovou a EU zkolabovala kvůli Demokratické unionistické straně Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Theresa Mayová

reklama

Další články

 1. Michálek setrvá na pozici místopředsedy Pirátů

  Společnost ·

  Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek setrvá po vnitrostranickém referendu místopředsedou strany. Proti odvolání Michálka, které navrhla část Pirátů kvůli …

 2. OPEC těžil v listopadu od května nejméně ropy

  Byznys ·

  Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu redukovali těžbu o 300 tisíc barelů na 32,48 milionu barelů denně. Jde pak o nejmenší těžbu od letošního k…

 3. Prosincové Srdíčkové dny pomůžou malé Terezce

  Komerční sdělení ·

  Život dětem ve dnech 4. – 8. prosince 2017 pořádá tradiční předvánoční celorepublikovou sbírku – zimní Srdíčkové dny. Studenti středních škol a učilišť budou veřejnost…

 4. Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst

  Byznys ·

  Zpomalení růstu mezd ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhém čtvrtletím je dočasné a v dalších čtvrtletích tempo růstu mezd opět zrychlí. Informace vycházejí z vyjádř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.