„Jedním slovem jsem výtvarnice, ze všeho se snažím získat maximum,“ řekla H. Leisztner

Stále se pokouší získat ze všeho maximum. Neustále tak vytváří nová a nová díla. Propojuje sochařství s fotografií nebo maluje na oděvy. Dokonce vytváří celkovou divadelní choreografii. Řeč je o výtvarnici Heleně Kroftové Leisztnerové. 

Mohlo by vás zajímat

Výčet vašich aktivit není malý. Potkáte-li člověka, který vás nezná, jak mu přiblížíte svou práci?

Výtvarnice. Jedním slovem výtvarnice, protože se snažím zkompilovat různé výtvarné sféry, které existují. Snažím se je propojit dohromady.

Odborníci nazývají vaši tvorbu „Syntéza vizuálních umění“. Jak byste ho přiblížila lidem, kteří pod ním rychle nedokáží nic představit?

Ano, je to asi tím, že jsem se věnovala prvně malířství, protože babička byla profesionální malířka. V jejím ateliéru jsem studovala a to malířství u mě predominovalo od takových čtyř let věku a později se odráželo i v malbě na textil. To znamená, že jsem se začala věnovat zpracování textilu. Realizovala jsem se tak plně v oděvním návrhářství, ale víceméně scénického zaměření. Dále potom se na to napojila fotografie. Pro mě bylo docela zajímavé a překvapivé, že mé obrazy, protože vždycky tvořím z linií, jsou viditelné s 3D efektem. A teprve potom, když vznikl Photoshop a fotografie, tak se tam dá vytvářet 3D efekt, různé kaleidoskopické efekty a holografické efekty. Když jsem potom těmi brýlemi sledovala tu fotografii i tu starou malbu, tak to tam bylo. Pořád se snažím získávat maximum ze všeho. To znamená stále nové a nové. Nedělám sochařství, ale propojuji jak fotografii, tak malbu, malbu na oděv, oděv samotný. Pracuji rovněž na choreografii a celé divadelní performanci. Dva roky jsem totiž hrála v divadle Rubín, takže komplet.

Jednou z vašich mnoha aktivit je podpora zlepšení postavení žen ve společnosti a jejich zviditelnění. Jste zakládající členkou Friends of the National Museum of Women in the Arts. Můžete prosím přiblížit spolupráci s tímto washingtonským muzeem?

Ano jde o jediné národní muzeum, které se jediné na světě věnuje umění žen. Toto národní muzeum je situováno ve Washingtonu, a jelikož se přátelím dvacet let s paní Eliškou Haškovou Coolidge, tak jejím nápadem bylo ještě se propojit s tehdejší ženou ambasadora amerického pana Cabanisse, která se taky věnovala umění. Celkově nás je pět žen a společně jsme založili spolek nebo organizaci, která je napojena přímo na tuto centrálu. Tato centrála se rekrutuje z velmi bohatých žen, můžeme říct, že jsou to ženy, které jsou už víceméně ve vyšším věku. To muzeum je pro ně velmi společensky zajímavé a umožňuje jim studium a cestování po světě. Proto založily další nadace, prakticky ve všech západních zemích Evropy. Praha je prvním z těch postkomunistických měst. Takže všechna města západní Evropy mají toto zastoupení. Centrála je tedy ve Washingtonu, kde se organizují čas od času kongresy, kde máme možnost potkat velice zajímavé sběratelé. Celkově nás to oslovilo, protože tady do té doby zas tak až nic moc nebylo.

Článek obsahuje pouze část z rozhovoru s výtvarnicí Helena Kroftovou Leisztner. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru.

Zdroj: Zet

„Jedním slovem jsem výtvarnice, ze všeho se snažím získat maximum,“ řekla H. Leisztner Foto: Helena Kroftová Leisztner

reklama

Další články

1. NATO půjde silněji proti terorismu

Byznys ·

Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.