Jedenáct knihoven v Česku dosáhne z evropských fondů na téměř 650 milionů korun

Jedenáct knihoven v České republice dostane dohromady téměř 650 milionů korun z evropských fondů. Použijí je na digitalizaci svých fondů nebo na opravy či vybudování depozitářů. V pondělí o tom informovala Ivana Svobodová z Centra pro regionální rozvoj České republiky, které se podílelo na výběru úspěšných žadatelů.

Centrum je příspěvková organizace ministerstva pro místní rozvoj. V současném programovém období (2014 až 2020) má na starosti administraci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a programy přeshraniční spolupráce.

IROP tak částkou více než 100 milionů korun podpoří stavbu depozitáře pro Vědeckou knihovnu v Olomouci. Budova by měla poskytnout knihovně dostatek skladovacích prostor alespoň na dalších 30 let. Vedle skladu bude v nové budově i digitalizační pracoviště a badatelna pro zkoumání historicky cenných knih.

Dalším podpořeným projektem je vybudování nového depozitáře Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. V novém depozitáři bude i studovna a výdejna knih, která urychlí výpůjčky. Projekt dostane z evropských fondů téměř 105 milionů korun.

Na nové knihovní prostory se mohou těšit i kladenští čtenáři. Z IROP bude podpořena výstavba nového depozitáře Středočeské vědecké knihovny v Kladně, který by měl knihovně zajistit nové skladovací prostory a čtenářům pohodlnější a rychlejší výpůjčky. V nové budově knihovny také vznikne badatelna pro čtenáře a knihařská dílna. Z IROP dostane knihovna 104 miliony korun.

Přes 80 milionů korun půjde na rekonstrukci vnitřních prostor a technologií hlavní budovy Moravské zemské knihovny v Brně. Budou se restaurovat vzácné dokumenty z historického fondu knihovny, digitalizovat mikrofilmy a odstraní se přístupové bariéry pro invalidní návštěvníky.

V Česku je 5500 knihoven a několik stovek jejich poboček. Podle ředitele Knihovnického institutu Národní knihovny Víta Richtera by třetina z nich potřebovala rekonstrukci. Richter uvádí, že 37 procent knihoven nemá za sebou v posledních 25 letech významnější investici do oprav či vybavení. Knihovny vypadají jako před 30 lety, což podle něj dnes u náročných zákazníků nemůže obstát. Z instituce zaměřené jen na půjčování knih se musí stát společenské, kulturní a komunitní centrum obce. Investice leží především na obcích, které knihovny provozují a financují.

Podle statistik knihovnického institutu v České republice do knihovny chodí polovina dětí a třetina dospělých. Loni knihovny zaznamenaly 24 milionů návštěvníků, kteří si vypůjčili 58 milionů svazků.

 

 

Zdroj: ČTK

Jedenáct knihoven v Česku dosáhne z evropských fondů na téměř 650 milionů korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ruský opoziční předák Navalnyj je na svobodě

    Společnost ·

    Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, kterého v sobotu v Moskvě při shromáždění proti prezidentovi Vladimiru Putinovi zadržela policie, je volný. Tento kritik Kremlu…

  2. Erdogan zahájil kampaň

    Společnost ·

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odstartoval před pěti dny svou předvolební kampaň v pobřežním městě Izmir na jihovýchodě Turecka, bašty opoziční strany CHP. Při…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.