Jeden svět 2014 zaostří pohled na nadčasové téma práce i aktuálné světové dění

Na více než sto dokumentárních snímků se mohou těšit návštěvníci filmového festivalu Jeden svět 2014. V sedmi pražských kinech nabídnou organizátoři divákům domácí i zahraniční filmy v jedenácti kategoriích. Vedle ústředního nadčasového tématu práce budou letošní snímky odrážet i nejaktuálnější světové dění a na seznamu projekcí se tak objeví například film Putinovy hry o kontroverzních přípravách olympiády v Soči.

V Praze se festival koná od 3. do 12. března, o tři dny později budou zahájeny projekce v dalších 33 městech České republiky.V hlavní soutěžní kategorii bude soutěžit 12 snímků, které sledují aktuální společenské problémy, jako je nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus

Ústřední kategorie s názvem „Práce dělá člověka“ nabídne nadčasové téma práce ve snímcích o stávce horníků v Africe, syndromu vyhoření nebo dětské práci. Letošní snímky ale odrážející i nejaktuálnější světové dění a na seznamu projekcí se tak objevil i film Putinovy hry o kontroverzních přípravách olympiády v Soči.

Zahajovacím filmem Jednoho světa 2014. V Praze jej ve světové premiéře osobně uvede významný dokumentarista Rehad Desai a producentka Anita Khanna. V roce 2012 zdokumentovali stávku horníků z platinového dolu Mirakana, která skončila po brutálním zásahu policie krveprolitím.

V nové kategorii „Rodiny v ohrožení“ se představí například snímek Závisláci na netu o čínském odvykacím ústavu pro teenagery závislé na počítačových hrách, který přiveze režisérka Shosh Shlam. Dále režisér Estephan Wagner otevře dokumentem Poslední sny debatu o důstojném umírání. Výlet za láskou ukáže problémy třicetiletého autisty při hledání partnerky.

Festival nabídne také devět panelových debat pro veřejnost v pražském Francouzském institutu nebo rapový koncert kubánských disidentů Los Censurados. Žáky a studenty již tradičně pozve na projekce v programu Jeden svět na školách.

Zdroj: jedensvet.cz

Jeden svět 2014 zaostří pohled na nadčasové téma práce i aktuálné světové dění Foto: jedensvet.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.