„Je to takový rozvod manželství po desítkách let,“ říká k brexitu Palata

Britové v pátečním referendu řekli Evropské unii „Good bye!“. Co bude dál zatím nikdo pořádně netuší. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty je ale jisté, že Evropská unie byla s Velkou Británií silnější, než bude bez ní. Za aktuálním děním ve Spojeném království se ohlížel ve svém komentáři Co noviny nepíšou.

„Británie byla vždy takovým zvláštním členem, který si pro sebe vyboxovával určité výhody. Velká Británie totiž stále ještě nevstřebala dědictví největší koloniální říše na světě, tu bývalou imperiální správu. Nechtěla se úplně zařadit mezi normální evropské státy,“ sumarizuje členství Británie v Evropské unii Palata. Zároveň ale podle něj vnášela mnohé ze své bývalé velikosti, ale i určitý pragmatismus. „Vnášela tam jiný pohled na mnoho otázek, které jsou v EU někdy příliš ideologické,“ řekl.

Přesto včera většina Britů řekla své ne evropské integraci. Hlavní důvod úspěšnosti kampaně příznivců brexitu je pak podle Palaty určitá zvučnost a příslib změny. „Když někoho přesvědčujete o něčem novém, něco mu slibujete, byť je to ve formě rozvodu se zbytkem Evropy, tak to vypadá daleko lákavěji, než když musíte obhajovat realitu, která je tak trochu šedivá, všední a složitá,“ řekl novinář. Hovořil také o tom, že Británie byla šokována velkým přílivem migrantů z východní Evropy ve chvíli, kdy se Unie rozšířila. „To vlastně byl hlavní důvod referenda, to si nezastírejme,“ řekl Palata.

Co se nyní bude dít vlastně nikdo netuší. Jisté však je, že britský premiér David Cameron opustí své křeslo v Downing Street 10 letos na podzim. S jeho krokem souhlasí i Palata. „Cameron prohrál bitvu, kterou měl vyhrát, kterou si sám naplánoval - byť to z mého pohledu byl plán riskantní a špatný. On vyhlásil referendum kvůli tomu, aby se udržel v čele své strany, přestože nálady britské veřejnosti nebyly úplně pro vystoupení,“ uváděl důvody pro rezignaci Palata, podle kterého by se Cameron neměl vzdát pouze premiérského křesla, ale i působení v politice.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Je to takový rozvod manželství po desítkách let,“ říká k brexitu Palata Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

    Společnost ·

    Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

  2. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.