„Je to drama, které tu dlouho nebylo,“ říká Palata k britským volbám

V tuto chvíli je složité si vsadit na výsledek zítřejších parlamentních voleb ve Velké Británii. Říká to alespoň novinář a komentátor Luboš Palata, podle kterého ve čtvrtek Spojené království zažije velké drama. Vládnoucím konzervativcům se totiž za poslední dva měsíce podařilo zahodit 20% náskok na opoziční labouristy. Nyní je podle posledních průzkumů dělí rozdíl, který je menší než statistická chyba. 

Když v druhé polovině dubna britská premiérka Theresa Mayová překvapivě vyhlásila předčasné volby zdálo se, že načasování je perfektní. Její Konzervativní strana se těšila z vysokých preferencí a mohla tak udávat tón kampaně. Jednalo se tak o strategické rozhodnutí, kde nikdo nepochyboval ve vítězství toryů. 

V posledních týdnech ale konzervativci o svůj 20% náskok přišli a nyní je dělí od opozičních labouristů pouhé jedno procento. Výsledek zítřejších voleb je tak velmi nejasný. „Navíc v tom hraje velkou roli britský volební systém, kde se volí v jednotlivých obvodech, a to většinově, takže tam stačí jen malý rozdíl a volby dopadnou ve prospěch jedné, či druhé strany. V tuto chvíli je to velmi otevřené, ale mnohé průzkumy naznačují, že se premiérka Theresa Mayová může rozloučit většinou v parlamentu,“ řekl k tomu Palata.

Do volebního dramatu také vstupuje drama ve formě teroristických útoků. V posledních dnech totiž Británie zažila rovnou dva atentáty, které si vyžádaly tři desítky obětí. Odborníci se podle Palaty liší v názorech, zda atentáty budou mít vliv na konečný výsledek voleb. Je ale pravdou, že i díky nim se téma kampaně voleb stočilo z brexitu na bezpečnost a ukazuje se, že konzervativci v tomto ohledu nemají úplně čisté svědomí. „Premiérka Theresa Mayová byla před tím, než nastoupila do premiérského křesla, sedm let ministryní vnitra a právě za ní se škrtalo ve výdajích na policii, snižovaly se stavy policistů, což je věc, kterou ji teď labouristická opozice vyčítá,“ řekl Palata.

Palata se domnívá, že zítra by volby mohli velmi těsně vyhrát konzervativci, ale nic to nevyřeší. „Desítky křesel získají skotští nacionalisté, nějaká křesla získají i liberálové, kteří byli s konzervativci před několika lety v koaliční vládě, ale jsou výrazně proevropští a nesouhlasí s brexitem. Může se stát, že sice premiérka Mayová mandát velmi těsně obhájí, konztervativci zvítězí, ale nebudou schopni sestavit vládu a nakonec bude vítězem Jeremy Corbyn, který dá dohromady nový britský kabinet a bude to mít velký vliv i na to, jak a zda bude pokračovat brexit,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Je to drama, které tu dlouho nebylo,“ říká Palata k britským volbám Foto: ČTK/PA/Ben Birchall

reklama

Další články

  1. Jordánsko se připojilo k bojkotu Kataru

    Byznys ·

    Jordánsko omezí své diplomatické vztahy s Katarem a zavře jordánskou kancelář katarské televize Al-Džazíry. Podle agentury AP to oznámil mluvčí vlády v Ammánu. Jordáns…

  2. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

    Tech ·

    Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.