„Je pravděpodobné, že negativní úroky pocítí i řadoví střadatelé,“ říká Kovanda

S klesajícími úrokovými sazbami napříč Evropou se skladování hotovosti v trezorech jeví jako lákavý pro stále více soukromých bank a pojišťoven. Chtějí se tím vyhnout poplatkům Evropské centrální banky (ECB). Podobný scénář ale může potkat i běžné střadatele, kteří prozatím negativními úrokovými sazbami ohroženi nejsou. Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy se s tím ale dá ovšem do budoucna počítat. Prodejci domácích trezorů si tak budou mnout ruce. 

Po březnovém opatření ECB, která se rozhodla snížit úrokové sazby, musí platit komerční banky za peníze uchované v 19 národních bankách eurozóny ekvivalent 0,4 procent za rok. Tento krok měl finanční domy motivovat k tomu, aby neschovávaly prostředky a nabízely je podnikům. Na základě toho by pak podpořily hospodářský růst. Toto opatření totiž stálo banky od propadu úrokových sazeb pod nulu v roce 2014 zhruba 2,64 miliardy eur (kolem 71 miliard korun).

Pro banky je tak už v některých případech výhodnější si bankovky ukládat do trezoru. Například německá pojišťovnická skupina Munich Re má za sebou úspěšné pokusy se skladováním desítek miliónů eur v hotovosti za „únosnou cenu“. Několik dalších německých bank, včetně Commerzbank, druhého největšího poskytovatele půjček v zemi, o podobném kroku uvažuje.

Situaci negativních úrokových sazeb zatím nepociťují samotní střadatelé. Týkají se zejména institucionalizovaných klientů, firem a jiných finančních institucí. Kovanda ale říká, že nebude trvat dlouho a situace se dotkne i střadatelů.

„Prodejci domácích trezorů si tak budou mnout ruce, protože lidé si budou uschovávat větší objemy hotovosti u sebe doma. Z toho důvodu ECB podniká kroky, které by toto znesnadňovaly,“ uvedl Kovanda na rádiu Zet. 

ECB se to nelíbí

To, že banky vybírají z národních bank obrovské částky, které si poté uloží do zabezpečených trezorů se ale nelíbí ECB. Ta se přitom snaží podnikat kroky, které by to bankám znemožňovaly. „V nedávné době se rozhodla omezit emise pětiseteurové bankovky, což je největší nominální eurová bankovka. Pakliže tento největší nominál omezí, bude obtížnější pro všechny uchovávat hotovost v trezorech,“ sdělil Kovanda. Je totiž fyzicky objemnější uschovávat velké částky v dvouseteurových bankovkách než v pětiseteurových.

Už se také stalo, že banka odmítla vyhovět jednomu švýcarskému penzijnímu fond, který se pokusil o velký výběr ze své banky s cílem uložit peníze do trezoru.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen Lukášem Kovandou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: ČTK, Zet

„Je pravděpodobné, že negativní úroky pocítí i řadoví střadatelé,“ říká Kovanda Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.