„Je ostudou českého státu, že Kováč nemá Řád Bílého lva,“ říká Palata

Ve středu zemřel první prezident samostatného Slovenska Michal Kováč. Příští týden mu bude vypraven státní pohřeb. V den konání pohřbu prezidenta bude také v zemi platit státní smutek. Kováč se podle novináře a komentátora Luboše Palaty zasloužil o to, že v zemi udržel přes vládu Vladimíra Mečiara demokracii. I z toho důvodu je podle něj ostudou, že ještě nemá nejvyšší české vyznamenání Řád Bílého lva.

„Michal Kováč se snažil všemi možnými prostředky, které mu dávaly poměrně omezené pravomoce prezidenta, brzdit nepříjemný odklon Slovenska od demokratických pravidel a hodnot, které v době vlády Vladimíra Mečiara tato země zažívala,“ hodnotil Palata na rádiu Zet Kováčův největší přínos. S autoritářským premiérem Mečiarem a tehdejším šéfem slovenské tajné služby Ivanem Lexou měl táhlé spory. Vyhrál je však podle Palaty jen částečně.

Vladimír Mečiar sice byl v roce 1998 odstaven v parlamentních volbách a nikdy se už nedostal do čela Slovenska, boj s Lexou však nevyhrál. „Ten se zřejmě podílel na únosu Kováčova syna Michala a jeho zavlečení do Rakouska...Kováč se musel dokonce podle výroku soudu Lexovi, který z tohoto únosu nebyl soudně usvědčen, omlouvat. Byla tam i nějaká finanční sankce, kterou měl Lexovi vyplatit,“ uvedl Palata. Kováč se justiční spravedlnosti za únos svého syna nedožil. Vyšetření případu brání amnestie, které v roce 1998 udělil Mečiar, jenž vykonával i některé pravomoci hlavy státu. 

Ocenění pro Kováče

Na rozdíl od Ivana Gašparoviče není Michal Kováč držitelem nejvyššího státního vyznamenání České republiky, Řádu bílého lva. „Z mého pohledu je to velké opomenutí a ostuda českého státu, který nedokázal tak významného prezidenta, který se zasloužil o to, že máme ve svém sousedství normální zemi, ocenit tímto vyznamenáním,“ uvedl Palata, podle kterého by to měl český stát napravit alespoň in memoriam.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Je ostudou českého státu, že Kováč nemá Řád Bílého lva,“ říká Palata Foto: Michal KOVÁČ; Zdroj: ČTK/Kubáni Samuel

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.