Je nepřijatelné, že je naše země už 15 let v minusu, říká ekonom P. Nacher

Ekonom a pražský zastupitel za hnutí ANO Patrik Nacher uvedl v pravidelném pořadu rádia ZET Tržní okénko, že deficitní rozpočet, se kterým se Česká republika potýká už patnáct let, je pro něj nepřijatelný. Zároveň však přiznal, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi je na tom Česká republika v tomto ohledu velice dobře. „Bohužel se trochu bije teorie a praxe,“ řekl.

Vláda se na včerejším večerním hlasování shodla na deficitu státního rozpočtu pro příští rok, který bude činit 70 miliard korun. „Já jako člověk pravicového smýšlení bych si dokázal představit, aby ten schodek byl co nejnižší nebo dokonce i v momentě, kdy máme ekonomický růst, tak abychom se blížili k nějakému přebytku, protože se říká, že když máme ekonomický růst, máme si vytvářet rezervy,“ hodnotil Nacher vládní rozhodnutí.

Zároveň ale přiznal, že praxe v politice je úplně jiná. „Když je člověk uvnitř (v politice), tak si řekne zaplať pánbůh za 70 miliard, protože kdybychom měli vydat všechny peníze, co ministerstva chtějí, tak jsme 140 miliard,“ řekl hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi Nacher. Ještě optimističtějšího názoru byl ve stejném pořadu před dvěma týdny analytik společnosti Partners Aleš Tůma, podle kterého může být deficit 70 miliard při rozpočtu 1 200 miliard lepší, než deficit nula při větších výdajích. Rozhovor s Alešem Tůmou si můžete poslechnout zde.

Lukáš Kovanda mluvil s Patrikem Nacherem také o zvýšení platů státních zaměstnanců, které vláda včera schválila také a o bankovních poplatcích, které Nacher dlouhodobě kritizuje. 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Je nepřijatelné, že je naše země už 15 let v minusu, říká ekonom P. Nacher Foto: ČTK/Šulová Kateřina - Patrik Nacher

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.