„Jádro nemá budoucnost, pokud se nevyřeší jeho bezpečnost,“ říká Filip Doskočil

V loňském roce se zapojilo o 30 procent více větrné energie než v roce 2014. Pozitivní čísla budou podle obchodního a marketingového ředitele ekologické investiční společnosti Green Victory Capital Filipa Doskočila stoupat dlouhodobě. Jaderná energetika podle něj nemá budoucnost, pokud se nevyřeší otázka její bezpečnosti.

Podle prognózy Evropské asociace pro větrnou energii pokryje větrná energie do 15 let čtvrtinu evropské poptávky po elektřině. Už loňský rok byl pro výrobce větrných elektráren velmi úspěšný, když se zapojilo o 30 procent více větrné energie než o rok dříve. Výrazné zisky si díky tomuto trendu připsaly i akcie výrobců větrných elektráren. „V minulosti nebyla taková poptávka po stavbě velkých turbín, co se staví dnes. Vzhledem k tomu, že už tak poptávka existuje, tak ti výrobci se na to připravili a jsou schopni realizovat stavby rychleji,“ řekl Filip Doskočil.

„Z našeho pohledu jak finančního, tak ekologického, to má jádro spočítané,“ řekl Doskočil na rádiu Zet. Podle něj nemá technologie jaderné energetiky budoucnost, pokud se nevyřeší její bezpečnost. Na tu upozornily v poslední době i bruselské atentáty, kdy vyvstaly spekulace o tom, že se islamisté pokoušeli zaútočit na belgická jaderná zařízení. I to bude podle něj jeden z důvodů, proč od jádra budou státy postupně ustupovat.

Evropa už podle Doskočila částečně přistupuje na tento trend v čele s Německem. „Začali s tím Němci, že přejdou z fosilních paliv na obnovitelné zdroje, vypínají jaderné elektrárny a připojují se k tomu další země. I Francie chce omezit své jaderné elektrárny, ačkoliv je to jaderná velmoc,“ řekl. Dodal, že německá vláda energetickou transformaci plánovala už někdy od 80. let. Od přelomu tisíciletí pak mají zákon o obnovitelných zdrojích energie, který specifikuje i třeba výkupní ceny.

Česká republika ale nejde příkladem Německa. „Česká veřejnost se na to dívá z estetického hlediska a neřeší věci jako čistota energie, návratnost atd.,“ uvedl Doskočil. Další problém také vidí v tom, že podpora ze strany vlády zde není zajímavá ani na fotovoltaiky ani na větrné elektrárny.

 

 

Celý rozhovor s obchodním a marketingovým ředitelem ekologické investiční společnosti Green Victory Capital Filipem Doskočilem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Jádro nemá budoucnost, pokud se nevyřeší jeho bezpečnost,“ říká Filip Doskočil Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

    Společnost ·

    Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to am…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.