Japonsku se nepodařilo udržet hospodářský růst, jeho ekonomika stagnuje

Japonská ekonomika loni stagnovala. Hospodářství země, která má v poměru k HDP největší zadlužení ze všech zemí OECD, zůstalo na nule po růstu o necelá dvě procenta v předešlých dvou letech. Tamní ekonomika sice ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla v celoročním přepočtu o 1,5 procenta, výsledky ale nenaplnily očekávaní analytiků, kteří původně odhadovali výkon 2,2 procenta.

V mezičtvrtletním srovnání stoupl hrubý domácí produkt Japonska ve čtvrtém kvartále o 0,4 procenta proti původně očekávanému růstu o 0,6 procenta. Slabší výkon proti původním odhadům vykázaly zejména firemní výdaje. Kapitálové výdaje firemního sektoru klesly mezičtvrtletně o 0,1 procenta namísto původně uváděného růstu 0,1 procenta.

V předešlých dvou kvartálech japonská ekonomika klesala, zejména kvůli rozhodnutí vlády z loňského dubna zvýšit daň z obratu z pěti na osm procent. Soukromá spotřeba představuje zhruba 60 procent objemu japonské ekonomiky. Zvýšení daně z obratu, které mělo přispět k poklesu vysokého rozpočtového deficitu, podle očekávání spotřebu domácností oslabilo. Na konci roku už ale soukromá spotřeba vykázala oživení. Spotřebitelské výdaje se zvýšily o 0,5 procenta, tedy více, než uváděly předběžné údaje.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Japonsku se nepodařilo udržet hospodářský růst, jeho ekonomika stagnuje Foto: shutterstock.com - Japonský jen

reklama

Další články

  1. Babiš odmítá rozdělení Ukrajiny na dva státy

    Společnost ·

    Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Česko nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny na dvě země, protože země v roce 1938 zažila podobnou zkušenost. Odpovědě…

  2. Euro je vůči dolaru nejníže za 11 a půl roku

    Byznys ·

    Jednotná evropská měna se včera propadla na novou nejnižší hodnotu vůči dolaru. Jedno euro se prodávalo za méně než 1,1 dolaru, což je nejméně od září 2003. Jednotná e…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.