Japonsku podle MMF hrozí, že jeho dluh bude do roku 2030 třikrát větší než jeho ekonomika

Japonský dluh bude do roku 2030 třikrát větší, než je jeho ekonomika. Varoval před tím Mezinárodní měnový fond. Japonský dluh v současnosti dosahuje asi 245 procent ročního hrubého domácího produktu země - tedy více než 11 bilionů dolarů (272 bilionů korun). Pokud Japonsko nechce tuto částku ještě zvýšit musí podle MMF lépe kontrolovat výdaje. Informoval o tom server CNN.

„Japonský veřejný dluh je za současné politiky neudržitelný,“ informoval MMF ve své zprávě vydané ve čtvrtek. „Je zapotřebí připravit důvěryhodný střednědobý plán fiskální konsolidace. Měl by se zaměřit na to, jak dostat dluh na sestupnou dráhu,“ uvádí podle CNN dále zpráva MMF.

MMF opakovaně vyzýval Japonsko k převzetí kontroly nad jeho obrovským zadlužením už v minulosti. Země se přitom stále vzpamatovává z desítky let trvajícího deflačního období, během kterého se neustále zadlužovala, aby mohla podporovat hospodářský růst. Podle MMF potřebuje třetí největší ekonomika světa do budoucna dosáhnout přijatelné rovnováhy mezi růstem a snižováním dluhu.

Jedním z důležitých kroků má být v tomto ohledu druhá fáze zvyšování daní ze spotřeby naplánovaná na duben 2017. Ta podle serveru CNN sice zajistí, že do státní kasy přijde více peněz, na druhou stranu ale bude hrozit zpomalení hospodářského růstu. MMF proto doporučuje Japonsku, aby začalo okamžitě hledat způsoby, jak ekonomiku na tento negativní impuls připravit. Daně ze ze spotřeby se v Japonsku přitom zvýšovaly už loni. Podle BBC se tak stalo poprvé po 17 letech.

Japonsko se také podle MMF potřebuje zaměřit na strukturální reformy. „Konkrétní plán by měl dát soukromému sektoru větší jistotu ohledně toho, jak se bude vyvíjet fiskální politika, což bude pozitivní pro spotřebu a investice,“ řekl serveru CNN zástupce MMF pro oblast Asie a Pacifiku Kalpana Kochhar. 

 

Zdroj: CNN, BBC, Zet

Japonsku podle MMF hrozí, že jeho dluh bude do roku 2030 třikrát větší než jeho ekonomika Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.