Japonsko se připravuje na nejhorší noční můru v podobě jaderného útoku

Japonsko je zemí, které krom zničující vlny tsunami hrozí riziko jaderného útoku ze strany nevypočitatelného severokorejského režimu. Země vycházejícího slunce tuto skutečnost nebere na lehkou váhu a na případnou jadernou hrozbu se náležitě připravuje. O obavách Japonců referoval týdeník Time. 

Kvílení sirén se ozývá ze všech stran školního hřiště. Neutichající zvuk následují varující slova: „Raketa byla vypuštěna! Raketa byla vypuštěna! Muži, ženy a děti si na krk pokládají vlhké ručníky proti palčivým prutům slunečních paprsků. Poté si všichni dřepnou na bobek a zakrývají si hlavy rukama.

„Nemáme žádný protiatomový kryt nebo silné budovy. Tohle je vše, co můžeme dělat,“ říká úředník japonského města Sakura, které patří do prefektury Točigi. Jde o člověka, který pomáhal v organizování protiraketového obranného cvičení v místní základní škole. „Podle vlády máte mnohem větší šanci přežít, když si dřepnete, než když stojíte,“ říká.

Zdroj: YouTube / SWI swissinfo.ch - English

Neutuchající touha po jaderném arzenálu ze strany Pchjongjangu, který je schopen zasáhnout i Spojené státy, vyvolal na americké půdě pobouření. Tamní prezident Donald Trump pohrozil KLDR jejím kompletním zničením. Japonsku tato slova přespříliš nepomáhají, protože je americkým spojencem a k tomu leží na pravidelné severokorejské „nukleární trase“. Vztahy se severokorejským režimem nejsou k tomu rovněž na nejlepší úrovni. Dokazují to nedávné pokusy raket, které přeletěly přes Japonsko a dopadly do Tichého oceánu.

Zdroj: YouTube / VICE News

Týdeník Time připomíná, že Severní Korea odsuzuje Japonsko kvůli tomu, že před druhou světovou válkou kolonizovalo Korejský poloostrov. Zatímco země severokorejského vůdce Kim Čong-una má své dělostřelectvo namířeno přesně na Jižní Koreu, tak její všechny balistické rakety byly odpáleny směrem k Japonsku. Hlavní japonské město Tokio přitom leží pouhých 800 kilometrů od Pchjongjangu.

„Čtyři ostrovy souostroví mohou být utopeny v moři jadernou bombou Čučche,“ uvedla KLDR 14. září. Čučche je ideologie, jejíž autorem je zakladatel KLDR Kim Ir-sen. Jde o oficiální státní ekonomickou doktrínu a ideologii Severní Koreje. Za hlavní princip se považuje, že „člověk vše vede a vše rozhoduje“. Ve volném překladu znamená slovo Čučche „absolutní soběstačnost“. Podle Pchjongjangu Japonsko již nemusí brzy existovat.

Poslední raketový test donutil Japonce k prevenci

Poslední balistická raketa přeletěla Japonsko 15. září. Před tím severokorejský režim podnikl test 29. srpna. Obě dvě rakety přeletěly severní ostrov Hokkaidó. Napříč Japonskem se rozezněly hlasité sirény. Výstražné varování chytrých telefonů a zlověstné černé obrazovky televizí doprovázející text referující o hrozbě raketovým útokem, postavilo Japonce na nohy. V Japonsku se v ten den zastavil čas. Tamní obyvatelé totiž museli, chtě, nechtě, přemýšlet o tom, zdali jejich životy brzy neskončí.

 Zdroj: YouTube / CNN

„Bylo to děsivé,“ říká učitel mateřské školy Atsuko Murakami. Jde o muže, který se rovněž zúčastnil protiraketového obranného cvičení.

Tato současná hrozba donutila japonskou vládu ke zvýšení veřejné připravenosti. Školy dostaly přikázání, aby prováděly preventivní bezpečnostní cvičení. Místní úřady je musí následovat. Japonská agentura pro rybolov má v příštím roce dokonce plán na realizování varovného systému pro rybářská plavidla.

Japonské obavy vzrostly ještě poté, co KLDR provedla svůj v pořadí šestý jaderný test. Výbuch o síle 120 kilotun dosahoval osmkrát větší síly oproti jaderné bombě, která zničila město Hirošimu a Nagasaki koncem druhé světové války. Japonské město Sakura má v souvislosti s nukleární problematikou zkušenosti z minulosti. Toto město totiž leží pouhých 120 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima, na které se neblaze podepsalo zemětřesení a následná vlna tsunami. Město Sakura bylo po této katastrofě evakuováno a lidé se podle týdeníku Time i nadále obávají kontaminace místních plodin.

Častá seizmická aktivita v oblasti kolem Japonska zemi vycházejícího slunce donutila k větší obezřetnosti. Země nyní bere pravidelná cvičení proti katastrofám s naprostou vážností. Severokorejská hrozba tyto obavy ještě zvýšila. 

Současná situace nahrává japonským jestřábům

Japonská vláda se po druhé světové válce zavázala k plnění pacifických zásad, které zamezovaly vysílání japonského vojska do zahraničí. Premiér Šinzó Abe usiluje o změnění pacifické ústavy. Již v roce 2015 se mu podařilo změnit pravidla, která právě znemožňovala zasahovat v Japonsku v zahraničních misích. V rámci toho rovněž prosadil protiteroristický zákon. Přestože toto úsilí čelí tlakům výrazné opozice, tak severokorejská politika nahrává japonským jestřábům. Malé číslo s nich vyzývá podle týdeníku Time dokonce k vývoji vlastních jaderných zbraní.

Na společném cvičení raketových torpédoborců se podílely USA, Japonsko a Jižní Korea. Opětovně jde o nácvik, jenž má zdokonalit raketovou obranu. Válečné lodě využívají americký protiraketový systém Aegis, který dokáže včas detekovat hrozby raket. Tokio rovněž plánuje instalaci pozemního protiraketového systému Aegis. Ten bude sekundovat systému protiraketové obrany THAAD (více o něm se dočtete ZDE), jenž je zaveden na území Jižní Koreje. Lidé ze Sakury ovšem zůstávají skeptičtí s ohledem na jeho užitečnost. „I když by se systému podařilo raketu sestřelit, tak by se na nás mohl rozptýlit jaderný materiál,“ řekl Nakamura.

Neschopnost domluvy se severokorejským režimem a hrozbu potenciálního jaderného útoku vnímají i běžní obyvatelé.  Někteří Japonci si tak snaží zajistit bezpečnost na vlastní pěst.

Příkladem je dvaačtyřicetiletá Hiroko Omoriová, která si pořídila ocelový přístřešek, jenž by použila v případě jaderného útoku. Se svojí osmiletou dcerou se pak mohou ukrýt v krytu za přibližně 11 tisíc dolarů (242 tisíc korun). K dispozici v něm je širokoúhlá televize, klimatizace, přenosná toaleta a dodávky vakuovaných kuřecích konzerv a konzervované muffiny. 

„Jelikož jsem si to pořídila, tak mohu opětovně dýchat a mé srdce tak znovu pracuje,“ řekla Hiroko týdeníku Time. „Publikovala jsem fotografii na Instagram a všichni se začali ptát, odkud a za kolik jsem si ho pořídila,“ dodala žena. 

 Zdroj: YouTube / SWI swissinfo.ch - English

Nubuko Oribeová, jejíž firma prodává jaderné úkryty v jihojaponském městě Kobe, se domnívá, že připravenost je důležitá. Pod jejím domem se nachází protiatomový kryt s betonovými dveřmi o tloušťce 20 centimetrů a systémem filtrace vzduchu s ručním ovládáním. Je zde k dispozici rovněž šest paland. K dispozici jsou i zásoby, které vydrží týdny. O švýcarské čističky vzduchu je přitom velký zájem. Od dubna jich prodala šedesát a objednávky pro samotné kryty se oproti loňskému roku zvýšily čtyřicetkrát.

Zdroj: YouTube / SWI swissinfo.ch - English

Doufejme, že přípravy Japonců budou zbytečné a KLDR nevypustí raketu plnou zkázy a smrti.  

 

Zdroj: Time, Zet

 

 

 

Japonsko se připravuje na nejhorší noční můru v podobě jaderného útoku Foto: YouTube / SWI swissinfo.ch - English

reklama

Další články

  1. Liftago se chystá expandovat do zahraničí

    Byznys ·

    Česká technologická firma Liftago, zabývající se zprostředkováním taxislužby, chystá expanzi do zahraničí. Bude tak moct učinit díky investici společnosti Incomming Ve…

  2. Alphabet má pravděpodobně zájem o firmu HTC

    Byznys ·

    Mateřská společnost firmy Google Alphabet má pravděpodobně zálusk o tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC. Důsledkem spekulací dojde k pozastavení obchodování s …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.