Japonsko rozpustilo dolní komoru parlamentu. Předčasné volby posílí mandát Šinzó Abeho

Japonský premiér Šinzó Abe rozpustil dolní komoru japonského parlamentu, čímž si otevřel cestu k uspořádání předčasných voleb, dva roky po příchodu k moci a dva roky před řádným termínem. Očekává se, že se volby uskuteční 14. prosince.

Abe avizoval rozpuštění sněmovny už ve středu spolu s odkladem plánovaného zvýšení daně z obratu, a to o 18 měsíců až do dubna 2017. Přehodnotit plány přiměly premiéra mimo jiné údaje o hospodářském poklesu země. Podle pondělního sdělení Tokia japonská ekonomika překvapivě sklouzla do recese, když hrubý domácí produkt po propadu ve druhém čtvrtletí klesl ve třetím kvartálu v ročním přepočtu o 1,6 procenta.

V nové sněmovně se počet zákonodárců sníží z 480 na 475.

Abe si od voleb slibuje posílení svého mandátu. Koalici vedené Abeho Liberálnědemokratickou stranou (LDP) prakticky nehrozí, že by mohla ztratit většinu v dolní komoře parlamentu, vzhledem ke slabé opozici.

V posledních průzkumech veřejného mínění přesahovala podpora LDP 36 procent, zatímco pro opoziční Demokratickou stranu Japonska (DPJ) by hlasovalo jen 7,9 procenta respondentů.

Zdroj: ČTK

Japonsko rozpustilo dolní komoru parlamentu. Předčasné volby posílí mandát Šinzó Abeho Foto: ČTK: Šinzó Abe

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.