Japonsko navzdory protestům obyvatel vrátí do provozu první jaderný reaktor

Japonsko obnoví provoz v prvním jaderném reaktoru. Většina obyvatel země přitom s takovým krokem nesouhlasí. Japonsko se k jádru vrací po více než čtyřech letech od havárie elektrárny Fukušima. Firma Kyushu Electric Power v pondělí uvedla, že v úterý restartuje první blok jaderné elektrárny Sendai v jihozápadním Japonsku. 

Při zemětřesení a přívalové vlně tsunami v březnu 2011 selhalo v jaderné elektrárně Fukušima chlazení. V důsledku toho se tam roztavila jádra tří reaktorů. Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100 tisíc lidí. Neštěstí bylo největší nukleární katastrofou na světě od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.

V důsledku havárie ve Fukušimě bylo odstaveno všech 48 komerčních jaderných reaktorů v Japonsku. Obnovení provozu v elektrárně Sendai na základě nových bezpečnostních pravidel zavedených po Fukušimě už loni v listopadu schválil guvernér japonské prefektury Kagošima Juičiro Ito.

První blok elektrárny Sendai by měl podle agentury AP začít vyrábět elektřinu v pátek. Plného výkonu pak dosáhne do konce srpna. Japonská vláda prosazuje návrat k jaderné energii, ačkoli se proti němu podle průzkumů staví většina obyvatelstva.

Vláda si stanovila za cíl, aby jaderné elektrárny do roku 2030 pokrývaly více než pětinu energetických potřeb země. „Věříme, že pro naši energetickou politiku je důležité prosazovat restartování reaktorů, které jsou považovány za bezpečné,“ řekl vládní mluvčí Jošihide Suga.

 

 

Zdroj: ČTK

Japonsko navzdory protestům obyvatel vrátí do provozu první jaderný reaktor Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.