Japonsko, Čína a Jižní Korea se domluvily na spolupráci ohledně KLDR

Vrcholní představitelé Japonska, Číny a Jižní Koreje se ve středu v Tokiu dohodli na spolupráci v rámci úsilí o odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje. Mimo jiné se shodli na tom, že v zájmu řešení problémů s KLDR mají být naplněny rezoluce OSN, uvedl po jednodenním summitu japonský premiér Šinzó Abe.

Setkání Abeho, čínského premiéra Li Kche-čchianga a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina se uskutečnilo krátce před plánovanou schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. O přípravách americko-severokorejského summitu ve středu v Pchjongjangu jedná americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Kim Čong-un se minulý měsíc setkal s Munem a potvrdil vůli vzdát se programu vývoje jaderných zbraní. Silnou podporu přijaté deklaraci vyjádřili také Li a Abe, uvedl dnes Mun.

Abe prohlásil, že Japonsko bude normalizovat své vztahy s KLDR, pokud budou zcela vyřešeny otázky kolem severokorejského programu vývoje jaderných zbraní a raket a také otázka japonských občanů unesených v 70. a 80. letech do Severní Koreje.

Čínský premiér Li ujistil, že Čína učiní vše pro umožnění denuklearizace KLDR. Uvítal přitom diplomatickou cestu, kterou se nyní vydaly Washington a Pchjongjang. Li dodal, že podporuje rovněž myšlenku dialogu mezi Japonskem a Severní Koreou.

Setkání vrcholných představitelů Japonska, Jižní Koreje a Číny se uskutečnilo po dvou a půl letech, ačkoli jednání v tomto formátu se původně plánovala jako každoroční.

 

 

Zdroj: ČTK

Japonsko, Čína a Jižní Korea se domluvily na spolupráci ohledně KLDR Foto: ČTK/AP/Kimimasa Mayama

reklama

Další články

 1. Skupina amerických kongresmanů navrhuje Trumpa na Nobelovu cenu

  Společnost ·

  Skupina amerických republikánů navrhuje, aby Donald Trump obdržel Nobelovu cenu za mír za podíl na uklidnění situace na Korejském poloostrově. Nominační 

  Ruští poslanci dnes mají znovu schválit Medveděva jako premiéra

  Společnost ·

  Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude dnes schvalovat návrh ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se předsedou nové vlády stal dosavadní premiér Dmitri…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.