Japonský vlak znovu zlomil rychlostní rekord, překonal 600 kilometrů v hodině

Japonský vlak maglev, který se pohybuje na principu magnetické levitace, překonal světový rychlostní rekord. Rychlosti 603 kilometrů v hodině dosáhl podle BBC v testu nedaleko hory Fudži. Překonal tak svůj vlastní rekord 590 km/h z předešlého testu.

Japonská železniční společnost, která vlaky maglev vlastní, plánuje zahájit běžný provoz s cestujícími mezi Tokiem a vnitrozemským městem Nagoya nejpozději v roce 2027. S prodloužením trati do Ósaky se počítá do roku 2045.

Jízda v prvním úseku dlouhém 280 kilometrů by měla trvat pouze 40 minut - tedy polovinu času, kterou nyní na trati stráví rychlovlaky šinkanzen. Už z tohoto času je ale znát, že se v běžném provozu cestujícím nedostane příležitosti zažít rekordní rychlost. Vlaky budou moci dosahovat rychlostí pouze do 500 km/h. I tak je to ve srovnání s nejvyšší provozní rychlostí rychlovlaku šinkansen, která činí 320 km/h (stejně jako vůz Formule 1 na okruhu), značný posun.

„Čím rychleji vlak jezdí, tím se stává stabilnějším - myslím si, že kvalita jízdy se zlepšila,“ řekl vedoucí výzkumu železniční společnosti Yasukazu Endo.

Tratě pro tento typ vlaků jsou vytvářeny soustavou supravodivých magnetů a jsou tedy značně nákladné. Pouze úsek mezi Tokiem a Nagoyou vyjde zhruba na 100 miliard dolarů. Osmdesát procent tratě tratě totiž tvoří tunely.

 

Zdroj: BBC

 

 

 

Japonský vlak znovu zlomil rychlostní rekord, překonal 600 kilometrů v hodině Foto: Hung Chung Chih / Shutterstock.com - Maglev v čínské Šanghaji

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.