Japonská ekonomika se nadále propadá, premiér Abe čelí čím dál většímu tlaku

V období mezi dubnem a červnem letošního roku japonská ekonomika klesla ve srovnání s prvním čtvrtletím o 0,4 procenta. Důvodem je snížení objemu vývozu a malé spotřebitelské výdaje. Japonský premiér Šínzó Abe čelí čím dál většímu tlaku, aby upravil měnové reformy, které měly posílit hospodářský růst. Oficiální údaje v pondělí ukázaly, že japonský HDP v meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí klesl o 1,6 procenta. V prvním kvartále přitom přidával 4,5 procenta.

Japonský ministr financí Akira Amari řekl, že pokles HDP byl způsoben slabým vývozem do Číny a USA. Další vliv na špatnou kondici japonského hospodářství mělo podle Amariho malé utrácení spotřebitelů. Špatný hospodářský vývoj doprovází nepříznivá data ze zahraničního obchodu a průmyslové výroby. To vyvolává pochybnosti o vývoji japonské ekonomiky ve zbytku roku. Mezinárodní měnový fond už v červenci Japonskovaroval, aby nespoléhalo na dlouhodobé posílení slabého jenu.

Japonský premiér Šinzó Abe zahájil v roce 2012 reformní politiku, aby dostal ekonomiku z deflace a navrátil ji opět k růstu. Reformy však zatím nepřinesly pozitivní výsledky a stály pouze za krátkodobým růstem. Vláda se nyní snaží oživit trh práce a společně s tím otevřít v zemi některé z chráněných průmyslových odvětví.

 

Zdroj: BBC, Zet

Japonská ekonomika se nadále propadá, premiér Abe čelí čím dál většímu tlaku Foto: 360b / Shutterstock.com: Japonský premiér Šinzó Abe

reklama

Další články

  1. Samsung v Soulu s novými telefony zatím neuspěl

    Byznys ·

    Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung u spotřebitelů zatím neuspěl s novými smartphony, které představil minulý týden. Podle agentury Bloomberg po neúspěchu u spotř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.