Japonská ekonomika rostla v 1. čtvrtletí nejrychleji za poslední rok

Japonská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí nejrychleji za poslední rok. Stalo se tak díky mírnému zvýšení spotřeby a kapitálových výdajů. Hrubý domácí produkt pak po růstu o 1,1 procenta z předchozích třech měsíců stoupl v celoročním přepočtu o 2,4 procenta. Zpráva japonské vlády dokazuje, že se zemi po loňské recesi začalo dařit. 

Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří očekávali v průměru zvýšení HDP o 1,5 procenta. Údaje zřejmě potěší politiky, kteří doufají, že firmy zvýší kapitálové výdaje a mzdy natolik, aby to oživilo ekonomiku a ukončilo deflaci, tedy pokles spotřebitelských cen.

Ve srovnání s předchozími třemi měsíci ekonomika stoupla o 0,6 procenta. Analytici čekali zvýšení jen o 0,4 procenta.

Zprávu bude pozorně hodnotit také japonská centrální banka na dvoudenním zasedání svého měnového výboru, které skončí v pátek. Všeobecně se očekává, že banka zachová svůj masivní stimulační program a příznivé hodnocení ekonomického vývoje země.

Soukromá spotřeba se za leden až březen zvýšila o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Soukromá spotřeba má na celkovém HDP podíl téměř 60 procent. Kapitálové výdaje vzrostly o 0,4 procenta. To bylo sice méně než 0,8 procenta, které čekali analytici, avšak výdaje rostly poprvé za čtyři čtvrtletí. Oživení firemních investic je považováno za důležité pro stabilní ekonomický růst a inflaci.

Vysoký dovoz však překonal vývoz podpořený slabým jenem, což mělo negativní dopad na růst.

 

Zdroj: ČTK

 

Japonská ekonomika rostla v 1. čtvrtletí nejrychleji za poslední rok Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.