Japonské akci vystoupaly díky dolaru na 15leté maximum

Japonské akciové trhy posílily a přední index Nikkei po 15 letech překonal psychologickou hranici 19 000 bodů. Trhu pomohlo podle agentury AFP oživení akcií na americkém Wall Street a silnější kurz dolaru k jenu. 

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru obchodování přidal 1,39 procenta na 19 254,25 bodu.

Širší index Topix se během obchodování vyhoupl na nové sedmileté maximum a v závěru připsal 0,9 procenta na 1560,33 bodu.

Trh podpořilo oživení akciových trhů v USA, které ve čtvrtek výrazně posílily, a smazaly tak většinu ztrát z předchozích dvou dnů. Podporu pro akciové trhy představoval i silnější dolar. Ten se vůči japonskému jenu v závěru obchodování v Tokiu v 07:00 pohyboval kolem 121,46 jenu a přidával zhruba 0,1 procenta.

Akcie japonského výrobce robotů Fanuc stouply o více než 13 procent poté, co firma oznámila, že hodlá lépe informovat podílníky a plánuje zvýšení dividend.

Trh podpořil i čerstvý příliv prostředků, které uvolnilo masivní stimulační opatření prováděné Evropskou centrální bankou (ECB). Ta v pondělí v koordinaci s národními centrálními bankami eurozóny zahájila nákupy státních dluhopisů, jejichž cílem je podpořit regionální ekonomiku a odvrátit cenovou deflaci v eurozóně.

 

Zdroj: ČTK

Japonské akci vystoupaly díky dolaru na 15leté maximum Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.