reklama

Janeček: Skloubit myšlení s idealismem, najít cestu pro lepší společnost

Miliardář, mecenáš a občanský aktivista Karel Janeček se snaží skloubit racionální myšlení s idealismem a využít části svého majetku k hledání cest pro lepší fungování společnosti. „Bohatí lidé by se měli zamyslet nad tím, jak efektivně svoje možnosti využít pro společenský prospěch," říká v rozhovoru pro Studio Zet.

Mohlo by vás zajímat

https://www.youtube.com/watch?v=YzQJsHAxnjo

Matematik Karel Janeček založil v roce 1995 společnost RSJ, která se později - díky unikátnímu systému matematických algoritmů pro obchodování s finančními deriváty - stala jedním z největších obchodníků a poskytovatelů likvidity na derivátových burzách v Londýně, Frankfurtu a Chicagu.

Před časem odstoupil z řízení RSJ a začal se věnovat hlavně občanskému aktivismu: založil mimo jiné Nadační find proti korupci, Nadační fond Neuron na podporu vědy a Nadační fond pomoci. Od roku 2012 začal také propagovat vlastní návrh změny volebního systému, o němž tvrdí, že posiluje váhu hlasů poučených voličů. Je také jedním z investorů do projektu Centra současného umění v Praze Holešovicích.

„Racionální myšlení je možno propojit právě s tím idealismem, řekněme s fantazií," řekl v rozhovoru pro Studio Zet. „Člověk si představí ty dobré scénáře. To, jak něco by mohlo, mělo fungovat, ale musí to být racionální, musí to dávat smysl. A když pak člověk dá energii tomu kvalitnímu scénáři, tak se to často podaří."

Janečkova cesta k mecenášským projektům vedla od matematiky a software na hazardní hru blackjack, který se podle jeho slov stal „ve své době nejlepším programem na světě", přes finanční trhy a RSJ.

„Ta poslední, pro mě nejdůležitější vize, je právě ta cesta k dobře fungující společnosti. Ke společnosti, kde lidé jednají podle hodnot a kde například pravda je normální - a ne, když člověk řekne v médiích pravdu, tak se všichni tváří divně."

Nadační fond Neuron

Janeček je také zakladatelem a mecenášem Nadačního fond Neuron na podporu vědy a výzkumu. Ročně je v kategorii matematiky, chemie, medicíny, fyziky a společenských věd uděleno pět milionových grantů vědcům a výzkumníkům do čtyřiceti let. O udílení grantů rozhoduje odborná komise, jejíž členové posuzují jednotlivé vědce subjektivně.

„Paradoxně díky tomu subjektivnímu hodnocení věřím, že jsme schopni dosahovat objektivně velmi kvalitních výběrů, protože ti lidé to dělají skutečně dle svého nejlepšího odborného přesvědčení a nemají absolutně žádné konflikty zájmů,“ řekl.

Nadační fond proti korupci

V roce 2011 založil Janeček spolu s podnikatelem Stanislavem Bernardem a hercem Janem Krausem Nadační fond proti korupci, který finančně i mediálně podporuje osoby, které veřejně upozorňují na možné korupční jednání.

„Důvod byl, že já jsem začal vidět, jak extrémně neefektivně ta společnost funguje,“ vysvětlil Janeček své podněty k založení fondu. „Máme velikou šanci dostat se z toho, řekněme politického hodnotového marastu, ve kterém jsme.“

Volební systém

Stávající volební systémy dávají podle Janečka moc populistům a umožňují politikům manipulovat málo informovanými voliči. Janečkův návrh, který pracuje s efektem více hlasů pro jednoho voliče, by podle něj posílil vliv informovaného a angažovaného občana, při zachování rovnosti hlasů.

„Ta myšlenka je, jak dosáhnout toho, aby při zachování rovnosti hlasů ti lidé, kteří jsou zodpovědnější, kteří sledují společnost, říkejme jim informovaný volič, ti, kteří jsou moudřejší, tak aby měli větší rozhodovací sílu než ti, kteří se prostě nechají jednoduše zmanipulovat a nic neřeší,“ vysvětlil Janeček.

Janeček: Skloubit myšlení s idealismem, najít cestu pro lepší společnost Foto: Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.