Jan Švankmajer převzal cenu Mezinárodní federace filmových archivů

Cenu Mezinárodní federace filmových archivů (FIAF), kterou v minulosti získali Martin Scorsese či Ingmar Bergman, dnes převzal i český scénárista Jan Švankmajer. Ocenění mu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech předal ředitel FIAF.

Ocenění Švankmajerovi předal předal prezident této organizace se sídlem v Bruselu Eric Le Roy. V minulosti převzali stejné ocenění například Agnes Vardová, Martin Scorsese, Manuel de Oliviera, Ingmar Bergman, Geraldine Chaplinová, Peter Bogdanovich a Liv Ullmannová.

Ceremoniál doplnila v Malém sále Thermalu projekce Švankmajerových snímků Možnosti dialogu a Šílení.

„FIAF vznikl v roce 1938, dnes má na 150 členů v sedmasedmdesáti zemích. Od roku 2001 vybírá laureáty této ceny. V případě pana Švankmajera jsme ocenili jeho významný přínos českému filmovému dědictví, originální práci a estetický přístup, ve kterém se zanícením pro surrealistickou absurditu mísí animaci s hereckou akcí,“ uvedl Eric Le Roy.

Ocenění má podobu krabice na filmový pás a je vyrobeno z ryzího stříbra získaného při vyvolávání filmové suroviny.

„Této ceny si velice vážím na rozdíl od řady jiných cen, které jsem dostal. Nejen pro vpravdě alchymistický původ, ale především proto, že archiváři pracují s časem. A čas, jak víme, je jediný relevantní arbitr ve věcech umělecké tvorby,“ řekl Švankmajer.

Jan Švankmajer je jedním z nejznámějších českých filmařů a patří mezi uznávané světové animátory a představitele českého surrealismu. V jeho filmech se prolíná sen s realitou, černý humor a agresivita s básnickým viděním světa. Na karlovarském festivalu převzal v roce 2009 Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Zdroj: ČTK

Jan Švankmajer převzal cenu Mezinárodní federace filmových archivů Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.