Jan Maňák, BNP Paribas: Prodloužení časového testu přineslo fondům životního cyklu nový potenciál

Prodloužení takzvaného časového testu z šesti měsíců na tři roky podpořilo myšlenku investování do fondů životního cyklu. Investoři tak mohou snáze splnit podmínky pro osvobození od daně z přijmu. V pořadu Investice Zet to řekl obchodní ředitel BNP Paribas Jan Maňák.

Novela, která je účinná od 1. ledna letošního roku, zpřísnila investorům podmínky pro osvobození od daně z příjmu. Cenné papíry musí nově držet alespoň tři roky. Dříve stačilo investovat do akcií nebo dluhopisů na šest měsíců.

„Stačí vám držet jeden jediný cenný papír a pohodlně splníte požadavky na časový test, zatímco dřívější struktury bylo potřeba rebalancovat častěji,“ říká o fondech životního cyklu Jan Maňák.

Fondy životního cyklu jsou dlouhodobou investicí, která reflektuje životní cyklus člověka. Lidé nejdříve procházejí obdobím vytváření úspor. Teprve poté se snaží aby se jejich peníze zhodnotily, nebo alespoň neztratily hodnotu. 

Fondy životního cyklu proto v průběhu času automaticky přesouvají kapitál z rizikovějších akcií do bezpečnějších dluhopisových a peněžních aktiv podle životního období člověka.

„Fondy životního cyklu se vztahují k tomu, kdy z investice odejít. Princip spočívá v tom, že fondy se postupně zkonzervativňují tak, aby v době kdy budete peníze potřebovat, nehrozilo nějaké velké riziko ztráty,“  vysvětluje Maňák. 

V pořadu Studia Zet hovořili o investicích do fondů životního cyklu David Kufa, investiční specialista z firmy Conseq a Jan Maňák, obchodní ředitel BNP Paribas.

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání Studia Zet, který je připravován s Investičním webem. Hosté v něm diskutují na téma aktuálních událostí a hodnotí jejich dopad na vývoj kapitálových trhů.

Jan Maňák, BNP Paribas: Prodloužení časového testu přineslo fondům životního cyklu nový potenciál Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.