Jan Kolář z České kosmické kanceláře prozradil, jak se stát kosmonautem

Na světě existují pouze tři výcviková centra pro kosmonauty. Zájem o profesi kosmonauta je přitom obrovský. Jan Kolář z České kosmické kanceláře říká, že vysoká škola s oborem kosmonautiky neexistuje. Kandidát by měl mít ovšem minimálně vysokoškolské vzdělání na úrovni bakaláře, které je pokud možno zaměřeno na přírodní vědy, medicínu nebo matematiku. Od kandidátů se vyžaduje i dobrá fyzická zdatnost a psychická odolnost. Klíčová je také správná výška.

Podle Koláře se od kandidátů na kosmonauty vyžadují v podstatě dva základní požadavky. Prvním jsou vědomosti a druhým fyzické schopnosti. Kandidát by tak měl mít minimálně vystudované vysokoškolské vzdělání na úrovni bakaláře. Svojí specializací by měl být uchazeč o kosmonauta zaměřen na obory přírodních věd, medicíny nebo matematiky. Měl by však mít za sebou i nějakou praxi. Nemělo by se tak jednat o osobu, která vyšla rovnou ze školy.

„Co se týče těch fyzických dispozic, tak se předpokládá kvalitní zrak, dobrá schopnost odolávat stresu, vyrovnávat se s psychickými nápory a mít i správnou výšku. Ta je omezena výškou 180 cm, což je limit, který je dán tím, aby kosmonautovi seděl skafandr a aby se vešel do kabiny Sojuz. To je v tuto chvíli jediný dopravní prostředek, který se dá použít,“ řekl Kolář na rádiu Zet.

Dříve zmíněné požadavky kladou tři kosmické agentury. Ve Spojených státech je to Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), v Evropě pak Evropská kosmická agentura (ESA) a v Číně Čínská národní kosmická agentura. Fungují ovšem i národní kosmické organizace, jež se podílejí na provozu Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Konkrétně jde o Kanadu a Japonsko. Tyto země také provádějí čas od času výběrová řízení. Ta jsou ovšem výrazně menší.

Co obnáší samotný kurz?

Pokud je uchazeč přijat, musí podstoupit náročná kurz. „V základním kurzu kosmonauti v podstatě začínají tím, že jdou obrazně řečeno do školy. První dva roky, podle toho odkud přicházejí, se věnují vyloženě jen vzdělávacím záležitostem. Musí projít základním kurzem konstrukce kosmické lodi, případně kosmické stanice. Musí znát dopodrobna jednotlivé systémy provozu, ovládání kosmické lodi, musí znát teoretické základy. Musí se seznámit naprosto detailně s tím, jak se obsluhují jednotlivé přístroje,“ řekl Kolář.

Kandidáti musí také projít výcvikem v oblasti záchranných operací. Je nezbytné vědět, jak postupovat v případě, když se něco pokazí. To není ale ještě zdaleka všechno. Následuje totiž obtížný test fyzické kondice. Budoucí kosmonauti rovněž absolvují výcvik na vodě a na souši.

Od neruských kosmonautů se navíc vyžaduje znalost ruského jazyka. „Létají totiž v Sojuzech a tam se vyžaduje určitá znalost zejména odborné terminologii a řízení kosmické lodi Sojuz,“ sdělil Kolář. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Janem Kolářem z České kosmické kanceláře. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Jan Kolář z České kosmické kanceláře prozradil, jak se stát kosmonautem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. NATO půjde silněji proti terorismu

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

 2. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 3. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.