Jaké země investovaly od roku 2007 nejvíce do zbrojení?

Spor v Jihočínském moři donutil Čínu k razantnímu navýšení investic do modernizování její armády. Minulý týden například čínské letectvo představilo pátou generaci stíhacího letounu Chengdu J-20. Více informací o největších investicích do armády u jednotlivých zemí zveřejnil portál Statista.com. 

Země prezidenta Si Ťin-pchinga svoji letku již řadu let modernizuje, což naznačuje skutečnost, že Peking chce technologicky předstihnout americké stíhací letouny F-22 a F-35.

Zdroj: YouTube / Business Insider

Čína loni rovněž představila novou letadlovou loď typu 001A. K čínské flotile se má pak přidat v roce 2020. Tato loď konstrukčně vychází z první čínské letadlové lodě Liao-ning (typ 001). V podstatě jde o přebudovanou ruskou letadlovou loď Projekt 1143.5 Kreml. Oproti svému předchůdci Liao-ningu má nový model větší palubu pro stíhací letouny. Hangár je také prostornější.

Zdroj: YouTube / arronlee33 Vojenský kanál

Další zemí v pořadí, jež se pokouší zmodernizovat svoji armádní vybavenost z dob studené války, je Rusko. Země Vladimira Putina představila nové zbrojní systémy. Rusko se rovněž může pochlubit novým stíhacím letounem Suchoj SU-57 PAK-FA nebo tankem T-14 Armata.

Zdroj: Statista.com

Infografika vyhotovené serverem Statista.com vychází z údajů Mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Ten poukazuje na to, že Spojené království a Spojené státy americké snižovaly od roku 2007 investice směřující do armády. Čína (+118 %) a Rusko (+87 %) je naopak zvýšily. 

 Zdroj: YouTube / TomoNews US

 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

 

 

Jaké země investovaly od roku 2007 nejvíce do zbrojení? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v lednu meziročně zpomalila na 2,2 %

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny v lednu meziročně stouply o 2,2 %. Oproti prosinci jde o 0,2 procentního bodu nižší úroveň. Meziroční inflace tak dosáhla nejnižší úrovně od loňské…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.