Jak zapojit mladé lidi do věcí veřejných?

Studie po celém světě čím dál tím častěji vyjadřují snižující se zájem mladých lidí o politiku jako takovou, o ovlivňování politických procesů na lokální nebo celostátní úrovni. Co je důvodem? Je to důsledek současného vývoje? Nebo už demokracie tolik „nefrčí“?  

Na některé z otázek se snažila odpovědět také jedna za panelových diskuzí, které se konaly v rámci 21. ročníku akce Forum 2000. Ústředním tématem celé mezinárodní konference byla myšlenka „Jak posílit demokracii v nejisté době“. Zmíněná panelová diskuze určená nejen mladým lidem a týkala se právě jich. Klíčovým tématem byla teze „Je demokracie příliš zastaralá pro mladé lidi?“

Diskuse se účastnila mimo jiných i Zuzana Vuová. Češka, která se v 25 letech stala mládežnickou delegátkou při OSN. Ten, kdo se diskuse naopak nemohl účastnit, byl Joshua Wong, hongkongský aktivista, který byl nedávno před začátkem konference zatčen a na jeho místě tak zůstala jen symbolicky prázdná židle.

Většina panelová diskuse, se týkala toho, jak zlepšit aktivní, ale i pasivní zapojení mladých lidí do věcí veřejných. Dle Ramina Jahabegloa, kanadského filosofa íránského původu, totiž demokracie mladé lidi potřebuje, stejně jako mladí lidé potřebují demokracii.

Student a charitativní dobrovolník Mete Coban z Velké Británie se domnívá, že jedním ze způsobů řešení této situace je uzákonění práva volit dříve, než v 18 letech a umožnit mladým lidem volit online. Již výše zmiňovaná Češka Zuzana Vuová je podobného názoru: „Ano, snížení hranice věku, ve kterém může jít člověk k volbám, je určitě dobrou cestou, podle mě by to však mělo být spojené s větší edukací společenských věd, a na to podle mě zatím nejsme, minimálně v Česku, připraveni.“

Daniel Ackerman Lañado venezuelský studentský aktivista by naopak participaci nejen mladých lidí ve věcech veřejných zlepšil zavedením většího počtu referend. Mete Coban s ním v zásadě souhlasí, jen by otázky v referendech koncipoval sofistikovaněji než doposud. Součástí takového referenda by například nebyla jen uzavřená otázka s odpovědí ano/ne, ale i další otázky týkající se například toho, zda si referendum přejí v dalších letech opakovat.

Aktivní zapojení mladých lidí do politiky lze podle Zuzany Vuové zlepšit i například pomocí participativního rozpočtu minimálně na komunální úrovni, kdy by lidé měli možnost rozhodovat o tom, za co a kolik utratit. Na čem se však s ostatními diskutujícími shoduje, je, že participaci mladých nejde zlepšit bez spolupráce se stávajícími politiky. „Když mluvím se stávajícími politiky o tom, že by se mladí lidé měli více účastnit politiky, obvykle dostanu odpověď, že na to nemají dostatek zkušeností. Abych ale byla upřímná, je to poněkud zvláštní argument v době, kdy se zbankrotovaný podnikatel stal hlavním lídrem svobodného světa,“ nadhazuje třaskavý argument Vuová.

O míře zapojení mladých lidí vypovídají i nedávno zveřejněná data ČSÚ týkající se nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. Průměrný věk kandidáta do PSP je 46,4 let, kandidátů, kterým je ke dni voleb 21 let kandiduje celkem 58 (z celkových 7 539 kandidátů).

Posledním číslem vypovídajícím o nutnosti vést diskuse o vztahu mladých lidí k demokracii je zářijový průzkum neziskové organizace Člověk v tísni, ze kterého vyšlo, že pouze 37 % středoškolských studentů považuje demokracii za nejlepší způsob vlády, naopak pro 33 % studentů je autoritativní způsob vládnutí lepší než demokratický.

 

Zdroj: ČTK

Jak zapojit mladé lidi do věcí veřejných? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Lékaři dnes protestují. Proč?

  Společnost ·

  Praktičtí lékaři, kteří dnes protestují, žádají méně byrokracie a víc peněz pro své ordinace. Peníze, které od zdravotních pojišťoven dostanou, nejsou jejich plat. Pla…

 2. Katalánský parlament čeká velký den

  Společnost ·

  Mimořádně očekávané jednání má dnes vpodvečer na programu katalánský parlament, jehož poslanci budou řešit situaci po referendu, v němž podle místní vlády většina hlas…

 3. Google má důkazy o zneužití svých služeb Ruskem

  Společnost ·

  Americká internetová společnost Google poprvé našla důkazy o tom, že Rusové se pokusili využít její komunikační platformy k vměšování do amerických prezidentských vole…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.