Jaký význam má Katalánsko pro Španělsko z hlediska ekonomiky?

Španělsko si chce zuby nehty udržet Katalánsko ve své mapě. Jaké k tomu má ale důvody? Jde o územní nebo i ekonomické faktory? Více informací se dozvíte v našem novém článku, pro který jsme čerpali ze zpravodajského portálu The Gurdian. 

Katalánsko se rozkládá na 6,3 procentech území Španělska. Konkrétně pak jde o 32,114 km². Význam Katalánska pro Španělsko ovšem neznázorňuje jeho velikost.

V Katalánsku žije 7,45 milionů obyvatel, což je 16 procent obyvatel Španělska. Jeho ekonomika dosahuje na 215,6 miliardy eur (5,6 bilionu korun), což dělá Katalánsko jednu z nejbohatších oblastí eurozóny. Vytváří rovněž více než jednu pětinu španělského HDP. Katalánský export dosahuje poté zase více než jedné čtvrtiny celkového národního produktu.

Zdroj: Zet

Zahraniční investice v Katalánsku dosahují přibližně 37 miliard eur (926 miliard korun). Detailně pak jde o více než čtvrtinu celkových zahraničních investic do Španělska.

Zdroj: Zet, Gurdian

Katalánsko má oproti ostatním oblastem Španělska rovněž nižší nezaměstnanost a menší příjmovou nerovnost. Míra nezaměstnanosti zde dosahuje 13,2 %. V celé zemi je to pak 17,2 procent. HDP na obyvatele není v Katalánsku nejvyšší, ale přesahuje ovšem celostátní průměr. Na základě těchto bodů vyplývá, že Katalánci si mohou připadat lépe jako enkláva, než jako celek, jenž Španělsko představuje.  

Na druhou stranu se není divit tomu, že Madrid usiluje o udržení Katalánska ve Španělsku. Z pohledu ekonomiky představuje totiž Katalánsko pro Španělsko důležitý region. 

 

 

Zdroj: The Gurdian, Zet

Jaký význam má Katalánsko pro Španělsko z hlediska ekonomiky? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom zvýšil o 11 % dodávky plynu do Evropy

    Byznys ·

    Export ruského plynu do Evropy a Turecka v prvních třech čtvrtletích letošního roku stoupl o 11 procent na 141,2 miliardy krychlových metrů. V pondělí o tom podle agen…

  2. EU opustí společně s Británií i Severní Irsko

    Společnost ·

    Společně s Británií odejde z Evropské unie, jejího jednotného trhu a celní unie v jednom sledu rovněž Severní Irsko. V neděli o tom informoval v severoanglickém Manche…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.