Jak v minulosti vypadal New York? Dominovala mu kopcovitá krajina s farmami

Mnoho Newyorčanů obývá město, kterému dříve dominovaly kopce se zemědělskými a hospodářskými pozemky. Před 17. stoletím, než začaly na Manhattanu růst v roce 1811 známé ulice, byl ostrov od Midtownu po Upper West Side obklopen farmami. Dokážete si tento obrázek vůbec představit? Nikoli? Internetový magazín Business Insider zveřejnil dobové obrázky newyorského muzea, díky nimž můžete nahlédnout do okolí starého Manhattanu.

Zdroj: NYPL Digital Gallery

Bowery je nejstarší dopravní tepnou Manhattanu. Když se zde kolonizovali nizozemští obyvatelé, tak tuto cestu v roce 1654 nazvali Bouwerij. Jde o archaické holandské slovo, které znázorňovalo farmu. Šlo totiž o spojnici statků se skotem se statky na okrajích dřívějšího města (konkrétně jde o dnešní Wall Street).

 

Zdroj: The New York Public Library

V minulosti New York (dříve známý jako Nový Amsterdam) tvořil kopcovitý terén, s lesy, skálami, farmami a místem, na kterém byly rozesety domy. Jde o ilustraci z roku 1776, která představuje dnešní městskou čtvrť University Heights v Bronxu.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York/John Randel Jr.

Mezi lety 1818 až 1820 americký geolog John Randel Jr. Připravil atlas 92 akvarelových map, které vykreslují majetky farmářů společně se starými cestami před vybudováním sítí ulic, které byly naplánované již v roce 1811. Muzeum města New York je seskupilo dohromady a vytvořilo mapu, kterou vidíte pod tímto textem.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Tato ilustrace z roku 1862 vykresluje farmu manhattanského Upper West Side během občanské války. Odvádění vysokých daní z majetku odradilo vlastníky od investování do rozvoje zemědělství na jejich pozemcích. Tak oblast se v tomto důsledku nedostalo rozvoje až do roku 1880.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Na západních loukách Central parku se pásly ovce. Takovýto obrázek byl pro tuto oblast symbolický již od 60. let devatenáctého století až do rou 1934. Hospodářská zvířata byla poté přesunuta do brooklynského Prospect Parku a později do Catskill Mountains. 

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Vlastníci ovcí svá stáda přesunuli do jiné oblasti. Obávali se totiž toho, že jejich hospodářství budou krást chudí Newyorčané. Místní úředníci chtěli rovněž na tomto místě vybudovat silnice a restauraci. Tento obrázek vykresluje pasoucí se ovce na počátku 20. století.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

V polovině 19. století začaly dělníci rovnat krajinu a ničit tak kopcovitý ráz oblasti. Společně s tím zanikly i některé farmy a domy farmářů. Uvolnila se  tak cesta pro vytvoření nových městských dopravních tepen. Tento snímek pochází konkrétně z roku 1869, kdy dělníci rozšiřovali ulici Eight Avenue.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Na tvrdé a skalnaté podloží, které nebylo možné srovnat se zemí lopatami, byl použit střelný prach. Konkrétně jde o snímek z prosince roku 1886.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Frederick Law Olmsted byl architektem, který měl na starosti v New Yorku srovnávání  tamního povrchu. Jednoho dne řekl, že přijde čas, kdy povrch města bude srovnán a vyplněn baráky a. Skalnaté podloží ostrova bude jednou vyměněno za formaci uliček a budov. Jeho proroctví se skutečně naplnilo. Pohled na Brevoortův majetek v okolí mezi 54. a 55. ulicí poblíž First Avenue (1886).

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

V roce 1864 deník New York Times odhadl, že na Manhattanu žilo 20 tisíc squatterů, kteří čelili stálému vystěhování nebo přesídlení. Jak se město rozšiřovalo na sever, tak němečtí a irští imigranti si nemohli nalézt cenově dostupné místo pro život. Většina z těchto lidí prodávala na místních trzích drůbež, prasata a kozy. K prodeji rovněž pěstovali zeleninu. Fotografie zobrazuje východní Harlem v roce 1894.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Vzhledem k tomu, že většina půdy byla srovnána se zemí, tak pro mnoho zemědělců bylo obtížné chovat hospodářská zvířata a pěstovat plodiny. Některé staré domy na 2nd Avenue zůstaly stát na vrcholcích kopců až do pozdních let 19. století. Na rozdíl od okolní krajiny totiž nebyly srovnány s okolním povrchem. Pohled na 42. ulici z roku 1861.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Farma manželů Brennanových z roku 1879. Místnost si zde pronajal spisovatel Edgar Allan Poe, který zde napsal většinu povídku Havran.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Tato fotografie byla zachycena v roce 1882 ze střechy panství George Ehreta. Šlo přitom o úspěšného pivovarníka a jednoho z prvních bohatých Newyorčanů, kteří se přestěhovali do Prospect Hill (současného Carnegie Hill).

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Fotograf Peter Baab zachytil událost, která se nazývala jako „pochod ke zlepšení“. Staré továrny začaly nahrazovat řadové domy a panství. Nahradily tak mimo jiné i příbytky squatterů a farmy, který kdysi dominovaly oblasti Upper East Side.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

V 19. století se začalo město urbanizovat. Obrazy znázorňující městské hospodářství se staly hrozbou pro obraz budoucího perspektivního New Yorku. Během tohoto období manhattanská elita odkupovala zemědělskou půdu města, která byla často ve vlastnictví lidí nižšího postavení.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Irští farmáři a němečtí zahradnicí společně s Afroameričany osídlili oblast dnešního Central Parku. Většina jejich domovů byla v roce 1860 zničena a přenechala tak místo světově známému Central parku. Fotograf tohoto snímku zachytil v roce 1896 dělníky pracující na silnici Eastern Parkway v Brooklynu.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Tento snímek z roku 1890 vykresluje ulici 94th Street a srovnání kopce se zemí, který byl hned vedle farmářské usedlosti.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Nově vybudované ulice začaly obyvatele lákat do horních částí Manhattanu. Za dvě desetiletí už stály v této lokalitě domy. Konkrétně jde o fotografii z roku 1898.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Síť uliček v New Yorku se začala v počátcích 20. století stále ve větší míře rozšiřovat. Přestože síť města umožňovala skvělé dispozice pro bydlení, tak zabírala mnoho místa a zabraňovala slunečnímu světlu. Na snímků je znázorněna demolice nájemních domů z roku 1934 až 1938.

 

Zdroj: The Museum of the City of New York

Město směřovalo k modernějšímu urbanistickému plánu. Ten počítal s demolicí nájemních budov, které nahradily větší bytové domy, mezi nimiž byly prostornější zelené plochy. New York i navzdory tomu již nikdy nebude nejspíš tak zelený, jak býval v minulosti. 

 

 

Zdroj: Business Insider, The Museum of the City of New York, Zet 

Jak v minulosti vypadal New York? Dominovala mu kopcovitá krajina s farmami Foto: The Museum of the City of New York

reklama

Další články

 1. Úder v Sýrii byl podle Babiše nevyhnutelný

  Společnost ·

  Úder proti syrskému režimu byl nevyhnutelný. Na twitteru to napsal český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Z pohledu České republiky jsou chemické zbraně nepřijatel…

 2. EU dostala varování, nemá dávat práva robotům

  Tech ·

  Evropa uvažuje o tom, že vyspělým robotům udělí práva a povinnosti. Jak ale uvádí server CNN, řada expertů říká, že je to příšerný nápad. Evropský parlament loni schvá…

 3. Ze syrské Dúmy se v noci evakuovalo 4000 lidí

  Společnost ·

  Ze syrského města Dúmá se v noci na dnešek evakuovali další civilisté a bojovníci. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyjelo 85 autobusů se 4000 osobami. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.