Jak v Česku přistupovat k podpoře výzkumu a vývoje?

Do centra pozornosti se dostávají daňové odpočty na výzkum a vývoj, které používají především soukromé podniky. K zavedení odpočitatelné položky na výzkum došlo v roce 2005. Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz poukazuje na vzrůstající počet kontrol finančního úřadu a snahu daňové odpočty zpětně neuznat. Podle Hospodářských novin finanční úřad neuznal v roce 2016 odpočty ve výši 151 milionů korun. Jak tedy efektivněji přistupovat k podpoře výzkumu a vývoje? 

Jak již bylo dříve uvedeno, tak k zavedení odpočitatelné položky na výzkum došlo v roce 2005. Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že nepřímá podpora na vědu a výzkum dosahovala v roce 2005 na 861 milionů korun. V roce 2015 už šlo o 2,5 miliardy a tuto možnost využilo 1306 podniků. Celková podpora v soukromých podnicích v roce 2015 dosahovalo pro srovnání na hodnotu 7,2 miliard Kč.

Daňové problematiky si ve velké míře všímají Hospodářské noviny, které podle Vlka upozorňují na případ firmy Fortell z Lanškrouna, jež po starostech s daňovou správou odmítla daňové úlevy využívat. Raději tak hodlá dosáhnout na dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Počet kontrol finančních úřadů se zvýšil a jejich snaha spočívá v kontrolování odpočtů a jejich zpětném neuznání. Dle údajů HN za rok 2016 neuznaly FÚ odpočty ve výši 151 mil. korun. 

Frekventovanější kontroly ze strany finančních úřadů jsou podle Vlka způsobeny zájmem ministerstva financí o zvýšení příjmů státního rozpočtu. HN rovněž upozorňují před tím, že Generální finanční ředitelství (GFŘ) stanovilo pro pracovníky finančního úřadu odměny za neuznané odpočty na vědu a výzkum.

Aleš Vlk si všímá následujících návrhů Miroslava Janečka, které by měly situaci pomoct vyřešit:

 • stát akceptuje daňové úlevy jako nejlepší nástroj na podporu rozvoje firem a všechny složky státní správy (včetně správy finanční) se budou podle toho chovat,
• firmy se naučí psát svoje projekty podle jasného návodu,
• projekty budou posuzovat odborně zdatní experti,
• poradenské firmy budou radit svým klientům zodpovědně,
• finanční správa bude dělat práci, která jí přísluší.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

 

Jak v Česku přistupovat k podpoře výzkumu a vývoje? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Prodej elektromobilů celosvětově vzrostl o 63 %

    Byznys ·

    Zájem o elektromobily byl ve třetím čtvrtletí meziročně vyšší, když stoupl o 63 % a překročil hranici 287 000 aut. Růst podpořila především vysoká poptávka v Číně. Inf…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.