Jak to všechno dopadne? O útoku proti KLDR hovoří otevřeně i šéf CIA

Ředitel CIA Mike Pompeo řekl, že Spojené státy musí brát v potaz, že Severní Korea bude již schopna zasáhnout americké území. Podle toho by pak měly i jednat. Prezident USA Donald Trump je podle Pompea k tomuto kroku připraven. O slovech šéfa zpravodajské služby informoval zpravodajský portál CNN. 

„Z pohledu americké politiky bychom se měli chovat tak, jako by svého úsilí dosáhli,“ řekl Pompeo ve čtvrtek v rámci bezpečnostního fóra, které vede Nadace pro obranu demokracie. „Došli tak daleko, že je otázka, jak zastavit poslední krok,“ sdělil Pompeo.

Podle Pompea již americký prezident dospěl k závěru, že celý svět se musí zajistit o to, aby Kim Čong-un nenaplnil své hlavní poslání.

Pompeo patří k zástupu bývalých státníků, jež proklamují potřebu budoucí vojenské konfrontace s KLDR. Důvodem je právě skutečnost, že se represivní režim odmítá vzdát svého jaderného programu.

Šéf CIA hovořil na bezpečnostním fóru krátce před vystoupením poradce pro národní bezpečnost H. R. McMasterem. Ten rovněž vyjádřil názor, že americký prezident není připravený akceptovat nukleární program Pchjongjangu.

Komentáře ze strany Trumpovy administrativy přišly den poté, co bývalý ředitel CIA John Brennan řekl, že šance na vojenský konflikt s KLDR dosahují 20 až 25 procent.

Represivní režim uskutečnil v září svůj šestý a vůbec nejsilnější jaderný test. Po této zkoušce oznámil, že otestoval miniaturizovanou vodíkovou bombu, kterou lze instalovat na tělo rakety. Od února do poloviny září KLDR rovněž uskutečnila 15 raketových testů. Během nich odpálila 22 raket.

Některé země i přes tyto znepokojující faktory vyzývají k obezřetnosti, dialogu a k vytvořením vzájemných opatření, jež povedou k budování důvěry. Trump namísto toho ale označil Kim Čong-una za „raketového muže“ a ignoroval tak úsilí amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona ve zprostředkování diplomatického řešení. K tomu Trump dodal, že je připravený k vojenskému zásahu.

„Nebude akceptovat režim, který Spojeným státům vyhrožuje nukleárními zbraněmi,“ řekl podle CNN McMaster. Dodal, že úsilí o odrazování severokorejského režimu od jaderného programu je nepřijatelné. Z toho důvodu vyplývá jediný výsledek, jenž představuje vojenská konfrontace. Podle McMastera to vědí všichni spojenci, mezi něž patří Čína i Rusko.

Brennan se k severokorejskému postoji staví tak, že neexistuje žádné dobré vojenské řešení. Řekl to alespoň na půdě právnické fakulty Fordhamovy Univerzity.

Brennan varuje konkrétně před tím, že vojenský zásah, který připraví o život několik lidí, může spustit řetězovou reakci odvetných úderů, které by mohly eskalovat. Svět si musí rovněž uvědomit podle Brennana fakt, že KLDR zdokonalila své kybernetické schopnosti. „Myslím si, že musíme mít na paměti, že existuje celá řada scénářů, jejichž eskalaci bychom se měli snažit vyhnout,“ sdělil Brennan.

„Nesouhlasím s tím, že příslib, který Trump prohlásil, je konstruktivní a produktivní,“ řekl Brennan podle CNN. Verbální útoky směřující na adresu Kim Čong-una jsou tak nezodpovědné a ohrožují světovou bezpečnost. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Jak to všechno dopadne? O útoku proti KLDR hovoří otevřeně i šéf CIA Foto: Wikimedia Commons: Šéf CIA Mike Pompeo

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.