Jaká témata budou předmětem schůzky Trump - Putin?

Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce v pondělí poprvé sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na oficiálním summitu. Vrcholné setkání sice navazuje na tradici setkání mezi americkými a ruskými prezidenty (kterou Obama porušil), ale současně vyvolává v USA i v západním světě kontroverze. Prezident totiž podle komentátorů podává ruku Putinovi, který je obviňován z autoritářských snah a protizápadních postojů, a zároveň ostře kritizuje tradiční americké spojence.

O čem by se mělo jednat? 

S Putinem chce Trump hovořit mimo jiné o údajném vměšování Rusů do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Způsob, jakým téma nastolí, je z amerického i ruského pohledu vnímán jako velmi důležitý. Trump slíbil, že se Putina zeptá napřímo. Existují však i domněnky, které naznačují, že se na to americký prezident možná ani nezeptá. Podle Leona Arona, ředitele ruských studií v American Enterprise Institute mohou oba prezidenti záležitost považovat za uzavřenou záležitost jak naznačují opakovaná Trumpova prohlášení, že jej Putin ujistil o ruské nevině. Existují i názory, které říkají, že se tomuto nelehkému tématu Trump vyhne proto, aby se raději mohl soustředit na to, co přinese pozitivní ohlas (a co by později mohl náležitě vykázat).

Dalším tématem jednání by mohla být i Ukrajina, která je zdrojem napětí a sankcí mezi Washingtonem a Moskvou. Rusko totiž v roce 2014 anektovalo ukrajinský Krym a začalo podporovat proruské separatisty na Donbasu, kde vypukly boje. Kreml však dal již předem na vědomí, že o Krymu diskutovat nehodlá, neboť poloostrov považuje za nedílnou součást Ruské federace.

Oba státníci by však určitě měli hovořit i o konfliktu v Sýrii, na jehož vyřešení mají obě strany odlišné názory. A rozhodně se nedá říci, že by obě země v konfliktu stály na stejné straně. Demokraté by byli nejraději, aby Trump Putinovi řekl, že ruské aktivity v Sýrii mírovému procesu škodí. Ale očekávat se dá spíše opatrné našlapování, které by možná mohlo vést k nějaké dílčí dohodě. Spojené státy touží po omezení vlivu Íránu. Putin by zase chtěl, aby USA tolik netlačily na odchod Bašára Asada, jak to požadoval Obama. Možná dojde i k takovému konsenzu, který by dal Trumpovi volnější ruku k tomu, aby ze Sýrie stáhl svá vojska, o což stojí a co několikrát prohlásil. K tomu by mohl "posloužit" případný Putinův slib, že Rusko nebude útočit na SPojenými státy podporované povstalce v oblasti Dará poblíž jordánské hranice.     

Trump plánuje, že se s Putinem nejprve setká mezi čtyřma očima, později se k prezidentům připojí další členové delegace a summit vyvrcholí společným pracovním obědem. Chce tak očividně zopakovat formát červnové schůzky se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kterou označil za mimořádný úspěch zajišťující bezpečnost v regionu.

 

Zdroj: ČTK, YR news

Jaká témata budou předmětem schůzky Trump - Putin? Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Česko nepomůže Itálii s migranty

  Společnost ·

  Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to premiér Andrej Babiš na dotaz týkající se aktuální italské žádosti o pomoc s uprchlíky. Babiš trvá na tom, že …

 2. Facebook nebude mazat falešné zprávy

  Tech ·

  Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v rozporu se základními principy svobody projevu. In…

 3. Ťok odvolal část dozorčí rady Českých drah

  Byznys ·

  Ministr dopravy Dan Ťok prostřednictvím řídícího výboru Českých drah odvolal z devítičlenné dozorčí rady jejího předsedu Milana Ferance a další čtyři členy. Novým před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.