Jaký telefon zvolit? iPhone X nebo levnějšího rivala Samsung Galaxy S8?

Nová vlajková loď společnosti Apple iPhone X spatřila světlo světa. Jde o kousek s úplně přepracovaným designem, velkou obrazovkou, vylepšenými specifikacemi a novými funkcemi. iPhone X není ovšem jediným chytrým telefonem, na nějž by uživatelé měli upnout svoji pozornost. Velkým rivalem je i konkurenční telefon Samsung Galaxy S8. O tom jak oba dva telefony dopadly v celkovém srovnání, referoval technologický portál Techradar.com.

Design a fotoaparát

Pokud se zaměříme na samotné ztvárnění designu obou dvou telefonů, tak zjistíme, že mají poměrně mnoho společného. Oba dva kousky totiž mají kovový rám a skleněnou zadní část. Kolem displeje nemají navíc téměř žádný rámeček. Téměř celou přední část telefonů totiž pokrývá displej. 

Zdroj: YouTube / Wired: iPhone X

V případě iPhone X najdete na jeho přední části pouze malý „zářez“. V horní části telefonu je totiž prostor pro „selfie fotoaparát“ a senzory. Samsung Galaxy S8 má naopak nahoře i pod obrazovkou tenký pruh. Největší rozdíl pak představuje skutečnost, že displej Samsungu zasahuje přes jeho okraj.

Zdroj: Pixabay: Samsung Galaxy S8

V zadní části telefonu Samsung Galaxy S8 dominuje 12 megapixelový fotoaparát a snímač otisku prstů. Fotoaparát je vybavený optickou stabilizací obrazu a dokáže zachytit skvělé detaily. Zaručuje to objektiv se clonou f/1.7. Video o kvalitě 4K lze nahrávat s rychlostí až 30fps za sekundu. Nahrávání při rozlišení 1080p pak maximálně 60 snímků za sekundu. Přední kamera má 8 megapixelů.  

Zdroj: Pixabay: Samsung Galaxy S8

iPhone X se naopak může pochlubit dvojitým fotoaparátem, jenž se skládá z 12megapixelového širokoúhlého objektivu s clonou f/1.8 společně s teleobjektivem s totožným rozlišením a clonou o f/2.4. Nedílnou součástí je i optická stabilizace obrazu a to v rámci obou čoček telefonu. Fotoaparát dokáže zachytit při kvalitě 4K až 60 snímků za sekundu. V rozlišení 1080p pak 240 snímků.

Zdroj: YouTube / Wired: iPhone X

Důležitou inovaci u iPhonu X představuje ale přední 7 megapixelový fotoaparát, který je schopný používat efekty hloubky ostrosti. Disponuje rovněž 3D obličejovým scannerem. Telefon tak rozezná svého majitele. Podle Techradaru jde o pokročilou technologii. Telefon vás dokáže rozpoznat i při změně účesu. Apple přišel s touto novinkou i kvůli skutečnosti, že odstranil pro něj dříve klasické domovské tlačítko, kterým iPhony disponovaly na jejich přední straně. 

Zdroj: YouTube / Wired: iPhone X

Oba dva telefony disponují větší odolností, než by se mohlo na první pohled zdát. Galaxy S8 disponuje certifikátem IP68, který zaručuje potopení až do hloubky 1,5 metru po dobu až 30 minut. iPhone X je na druhé straně odolný proti vodě a prachu na „mikroskopické“ úrovni.

Samsung Galaxy S8 si můžete vybrat v následujících barevných variantách: Midnight Black, Orchid Gray, Arctic Silver, Coral Blue a Maple Gold. Telefon od Applu je naproti tomu dostupný v barvách Space Gray a Silver.

Zdroj: YouTube / Mobilenet.cz

 

Displej

Oba dva telefony mají 5,8 palcový OLED displej podporující HDR. Displej přitom zaplňuje téměř celou přední část telefonu. Z tohoto pohledu jsou oba dva telefony podobné. Nenechte se ale zmýlit. Je tu totiž plno rozdílů. Jak jsme uváděli dříve, tak telefon od Samsungu má zakřivený displej. iPhone X jej má naopak plochý. Telefon od Applu má displej o rozlišení 2436x1125 se 458 pixely na palec.

Zdroj: YouTube / Wired

 

Naproti tomu Samsung S8 disponuje rozlišení 1440x2960570 pixely na palec. Samsung z tohoto pohledu disponuje vyšším rozlišením s ostřejšími detaily. iPhone X je ovšem vybaven displejem True Tone, který dokáže upravit vyvážení bílé podle prostředí, v němž se nacházíte.

Zdroj: YouTube / Mobile

iPhone rovněž nabízí svým uživatelům technologii 3D Touch. Hlavní výhoda spočívá v tom, že displej rozpozná tlak stisku. Vlastníci iPhonů budou moci rovněž používat namísto chybějícího domovského tlačítka gesta.

Samsung Galaxy S8 vám naopak umožní ovládat telefon přes své zakřivené hrany.

 

Výkon a operační systém

iPhone využívá zcela nový čip Aion Bionic. Jde o šestijádrovou a prozatím nejrychlejší mobilní čipovou sadu Applu. Paměť RAM pak dosahuje 3GB. Samsung Galaxy S8 je naopak vybavený výkonnou osmijádrovou čipovou sadou od Qualcommu pod označením Snapdragon 835 s pamětí dosahující na 4 GB RAM.

Zatímco Galaxy S8 se zdá být podle čísel výkonnější, tak iPhony nikdy s tímto ohledem nezklamaly. Pravděpodobně to bude stejné i v tomto případě. Klíčovým rozdílem je ovšem kapacita úložiště. Při koupi telefonu iPhone X si můžete vybrat ze dvou variant. První je 64 GB verze a druhá s kapacitou 265 GB. Samsung Galaxy S8 má pouze úložiště o velikosti 64 GB. Disponuje ovšem slotem pro microSD kartu s kapacitou až 265 GB. To iPhone X postrádá.

 Zdroj: YouTube / Wired

Neopomenutelným a samozřejmým rozdílem obou dvou telefonů jsou různorodé operační systému. iPhone X pracuje na iOS 11, zatímco Samsung Galaxy S8 na Androidu Nougat. Oba dva operační systémy jsou moderní a dočkají se v blízké době nových aktualizací. U Androidu se již pracuje na operačním systému Android Oreo.

 

Baterie

Apple oznámil, že iPhone X vydrží nabitý oproti předchozímu modelu iPhone 7 o dvě hodiny déle. Podporuje rovněž bezdrátové napájení. U telefonů Applu jde o naprostou novinku.

Samsung Galaxy S8 disponuje baterií o kapacitě 3000 mAh, která rovněž podporuje bezdrátové napájení.

 

Cena

Základní verze telefonu iPhone X s pamětí 64 GB bude na našem trhu dosahovat 29 990 korun včetně DPH. Verze telefonu s 256 GB se vyšplhá až na 34 490 korun.  

Samsung Galaxy S8 lze v Česku naopak pořídit od 16 450 korun.

 

 

Zdroj: Techradar.com, Zet

Jaký telefon zvolit? iPhone X nebo levnějšího rivala Samsung Galaxy S8? Foto: YouTube / Wired

reklama

Další články

  1. Sankce proti KLDR rozšíří i EU

    Společnost ·

    Evropská unie se připojí k nejnovějším sankcím namířeným proti Severní Koreji, jež v noci na úterý schválila Rada bezpečnosti OSN. V úterý o tom informovala před europ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.