Jak se vyvarovat dopravním nehodám?

Dopravní nehody si každoročně globálně vyžádají téměř 1,3 milionu obětí na životech. V rámci nich dojde přibližně ke zranění 50 milionů lidí. Existuje nějaký způsob, jak se nehodám vyvarovat? Účelné opatření představují prvky aktivní a pasivní bezpečnosti vozidel. Pojďte si přečíst článek, co konkrétně jde.

1) Systémy pro bezpečnější vozidla

Zdroj: YouTube / Škoda Auto Fan page Skodaoctavia.cz


Moderní automobily v současné době disponují celou řadou prvků, které zvyšují bezpečnost. Vedle robustní karoserie, která je již z větší části tvořena vysokopevnostní ocelí, se o bezpečnost posádky stará také sestava airbagů. Nemůžeme rovněž opomenout varovné, plně automatické a asistenční systémy. Systém Isofix zase zaručuje vyšší bezpečnost dětí a správnou možnou montáž dětské sedačky. Tento systém je umístěn na zadním sedadle. Ten bývá rovněž doplněn o dodatečný horní pás neboli takzvaný TopTether.

2) Asistenční systémy řidiče
Mají nezastupitelný význam pro bezpečnost silničního provozu. V kritických situacích převezme asistenční systém část kontroly nad vozidlem nebo dočasně řidiči významným způsobem pomáhá.


3) Plně automatické systémy
Plně automatické systémy přejímají aktivitu za řidiče. Aktivují se v okamžiku, kdy řidič požádá o podporu nebo pomoc, případně se některé zapojují do činnosti automaticky, ihned po uvedení vozidla do chodu a působí po celou dobu řízení. Výrazně omezují nebo snižují možnost kolize, případně eliminují následky vzniklé situace.


4) Varovné systémy vozidla
V kritické situaci řidiči poskytne systém jasnou a srozumitelnou informaci nebo varování jak jednat, ale nezasahuje do řízení.

 

 

Jak se vyvarovat dopravním nehodám? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.